LAJMI I FUNDIT:

Komisioni Evropian: Ne nuk e kemi rinovuar kontratën me AstraZeneca, do të shohim më shumë

Komisioni Evropian: Ne nuk e kemi rinovuar kontratën me AstraZeneca, do të shohim më shumë

Komisionari Evropian për Tregun e Vetëm Thierry Breton tha sot se Komisioni Evropian nuk ka porositur ende një vaksinë nga ndërmarrja britanike-suedeze AstraZeneca pas qershorit, kur skadon kontrata ekzistuese, raporton Reuters.

Reklama

Komisioni Evropian ngriti një proces gjyqësor kundër AstraZeneca muajin e kaluar për mosrespektim të dispozitave të kontratës për furnizimin e vaksinave të coronavirusit.

Kompania farmaceutike britanike-suedeze gjithashtu kritikohet për mungesën e një plani “të besueshëm” që do të mundësonte shpërndarjen e dozave në kohë.

“Ne nuk e rinovuam porosinë pas qershorit. Do të shohim se çfarë do të ndodhë më pas. AstraZeneca është një vaksinë shumë e mirë, “tha Breton për radion franceze EInter.

Ai shtoi se pret që urdhri i fundit për doza të reja të vaksinës Pfizer/BioNTech të jetë më i shtrenjtë sesa në rastin e versioneve të mëparshme.

Kohët e fundit BE nënshkroi një marrëveshje të re me prodhuesit e vaksinave amerikano-gjermane, e cila duhet të marrë 1.8 miliardë doza deri në vitin 2023.

“Mund të kushtojë pak më shumë, por unë do t’i lë njerëzit kompetentë të flasin për këtë në një të ardhme të parashikueshme,” tha Breton.

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Për herë të parë vijnë pamje të drejtpërdrejta nga Marsi

Botë
'Absurde, poshtëruese dhe fyese': Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

'Absurde, poshtëruese dhe fyese': Zyrtari i lartë ukrainas reagon ndaj deklaratave të kryeministrit hungarez

Botë
Zelensky për kundërofensivën: Nuk është film, por rusët po e ndjenjë

Zelensky për kundërofensivën: Nuk është film, por rusët po e ndjenjë

Evropa
Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus - ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus - ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Evropa
Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

Evropa
Deputetët zviceranë refuzojnë lejimin e transferimit të armëve në Ukrainë

Deputetët zviceranë refuzojnë lejimin e transferimit të armëve në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori