LAJMI I FUNDIT:

Komentatori turk largohet nga puna gjatë ndeshjes Marok-Kanada pasi tha ‘emrin e ndaluar’ të Hakan Sukur

Komentatori turk largohet nga puna gjatë ndeshjes Marok-Kanada pasi tha ‘emrin e ndaluar’ të Hakan Sukur

Një komentator turk u shkarkua gjatë intervalit mes pjesëve në ndeshjen e Grupit F të Kupës së Botës mes Marokut dhe Kanadasë të enjten pasdite.

Maroku ka qenë një nga befasitë e turneut në Katar deri më tani, pasi ka barazuar me Kroacinë, ka mposhtur Belgjikën dhe së fundmi ka fituar 2-1 ndaj Kanadasë duke u kualifikuar në raundin e 1/8-tës si fitues i grupit.


Shpërblimi për përfundimin në krye do të jetë një provë e vështirë kundër fituesve të vitit 2010, Spanjës – të cilët humbën ndeshjen e fundit në grup ndaj Japonisë në një nga ndeshjet më të paharrueshme në historinë e fundit të Kupës së Botës.

Megjithatë, gjatë ndeshjes mes Marokut dhe Kanadasë, një komentator turk u shkarkua apo u largua nga puna prej televizionit turk TRT.

Alper Bakircigil po mbulonte ndeshjen për kanalin dhe u përmend shikuesve në Turqi se goli më i shpejtë në historinë e Kupës së Botës u shënua nga Hakan Sukur.

Megjithatë, ajo pjesë e veçantë nuk u pëlqeu punëdhënësve të tij – pasi Bakircigil u zëvendësua për pjesën e dytë dhe më vonë u largua nga puna.

“Më larguan nga institucioni TRT, ku punova me krenari për shumë vite, pas ngjarjes që ndodhi sot. Ndarja përfshihet në dashuri. Shpresoj të shihemi përsëri. Mirupafshim..”, ka shkruar Bakircigil në Twitter.

Megjithëse Bakircigil ishte i saktë – pasi Sukur shënoi golin më të shpejtë në historinë e turneut – përmendja e vetë emrit të Sukur duket se ka qenë arsyeja e shkarkimit të tij.

Gjatë karrierës së tij futbollistike, Sukur ishte një nga yjet më të mëdhenj në futbollin turk, pasi shënoi 51 gola në 112 paraqitje për vendin e tij.

Megjithatë, pas daljes në pension, ai hyri në politikë dhe më vonë u lidh me terrorizmin. Sukur dhe familja e tij më pas ikën në Shtetet e Bashkuara pasi ai u akuzua se kishte luajtur një rol në një përpjekje të dështuar për grusht shteti në vitin 2016.

Që kur u transferua në SHBA, Sukur tani po punon si shofer taksie në Uber. Ish-sulmuesi ka folur më parë për akuzat.

“Nuk më ka mbetur asgjë. Erdogan mori gjithçka: të drejtën time për liri, të drejtën time për lirinë e fjalës dhe të drejtën time për të punuar”.

“Unë kurrë nuk kam bërë asgjë të paligjshme. Unë nuk jam tradhtar apo terrorist”, kishte deklaruar Sukur për një gazetë gjermane. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Boks
Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Boks
Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

La Liga
Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Serie A
Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Premier League
Kalo në kategori