Mjalti, bashkë me limonin dhe disa përbërës tjerë shpeshherë u shtohen pijeve të ftohta e të nxehta për ta përmirësuar shijen dhe aromën.

Sidoqoftë, përveç se e pasurojnë shijen e një pije, këta përbërës gjithashtu ofrojnë edhe shumë vlera ushqyese, transmeton Telegrafi.

Uji është burimi i jetës, ndërkaq hidratimi në përditshmëri ka rëndësi vitale për ju dhe tërë trupin.

Sidoqoftë, kombinimi i ujit me mjaltë është kombinim shumë i fuqishëm që sjell mrekulli në shëndetin e përgjithshëm.

Mjalti njihet si një prej produkteve më të shëndetshme dhe më të përdorura për konsumim qysh prej kohërave të lashta. Mjalti ka efekte të shumta pozitive dhe veti shëruese.

Disa prej vetive të mjaltit janë:

– Produkti i përgatitur me mjaltë dhe ujë të nxehtë është mënyrë e mahnitshme për largimin e toksinave që shpijnë në sëmundje të ndryshme

– Mjalti organik është i mbushur me vitamina, minerale dhe enzima të cilat e mbrojnë trupin nga bakteret. Mjalti ka edhe veti antivirale, antiseptike dhe antibakteriale, e gjithashtu është antioksidues i fuqishëm që e ndihmon trupin t’i luftojë rrezatimet e lira

– Mjalti ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të alergjive

– Mjalti me ujë ka efekt shërues në fyt, e zvogëlon acarimin dhe tharjen që janë shkaktarët kryesorë të kollit

– Për shkak të përbërësve që ka, mjalti jua rritë edhe energjinë

– Mjalti është shumë i mirë për largimin e baktereve dhe për rigjenerimin e florës së zorrëve

– Mjalti është i mirë edhe për procesin e humbjes së peshës

Si të përgatitet kombinimi ujë dhe mjaltë

Përgatitja e kësaj pije magjike është shumë e lehtë. Mjafton ta shtoni një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë.

Ju gjithashtu mund ta shtrydhni edhe pak limon në gotë në mënyrë që ta keni një armë edhe më të fortë parandaluese të sëmundjeve.

Për rezultatet më të mira, këtë pije të përgatitur e konsumoni në mëngjes kur e keni stomakun bosh dhe para se të shkoni të flini. /Telegrafi/