Liverpooli e ka mposhtur Manchester Cityn në kuadër të javës së 12-të në Ligën Premier me rezultat 3-1 në Anfield Road.

The Reds fituan me golat e Fabinhos, Mohamed Salahut dhe Sadio Manes, derisa golin e vetëm për Citiznes e shënoi Bernardo Silva.

Liverpooli e thelloi diferencën në nëntë pikë ndaj Cityt, derisa Jurgen Klopp ka vendosur rekord të ri kundër Pep Guardiolas.

Pep Guardiola (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Gulver)

Trajneri gjerman i ka shkaktuar më së shumti humbje spanjollit që kur u bë trajner i Barcelonës në vitin 2008.

Guardiola ka humbur shtatë takime në përballjet ndaj Kloppit, derisa pesë kanë ardhur në ndeshje zyrtare:

2013: Dortmund 4-2 Bayern Munich

2014: Bayern Munich 0-3 Dortmund

2018: Liverpool 4-3 City

2018: Liverpool 3-0 City

2019: Liverpool 3-1 City. /Telegrafi/