Klopp bën historinë e Liverpoolit, Reds arrijnë një seri rekord të të gjitha kohërave pas fitores ndaj Benficas

Jurgen Klopp e ka udhëhequr Liverpoolin drejt një grumbulli rekordesh të reja me një fitore që ka bërë histori, në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve ndaj Benficas të martën.

Golat nga Ibrahima Konate, Sadio Mane dhe Luis Diaz ndihmuan Reds të fitojnë në udhëtim për t’i vënë ata në pozitë ideale për të kaluar në gjysmëfinale pas ndeshjes kthyese në Anfield fundjavën e ardhshme.

Fitorja ndaj portugezëve gjithashtu zgjati një formë mbresëlënëse për Liverpoolin, që e pa të shkruante vetë një pjesë të re të historisë.

Lexo po ashtu 'Liverpooli nuk është ende në vendin e ëndrrave', Klopp paralajmëron ekipin e tij pavarësisht fitores në udhëtim te Benfica

Nën drejtimin e gjermanit, Liverpooli tani ka fituar secilën nga tetë ndeshjet e fundit jashtë fushe në të gjitha garat, ecuria e tyre më e gjatë ndonjëherë e tillë. Ata kanë shënuar 16 gola gjatë kësaj ecurie, duke pësuar vetëm dy herë.

Reds kanë fituar gjithashtu pesë ndeshje radhazi jashtë fushe në historinë e tyre të Ligës së Kampionëve dhe Kupës Evropiane për herë të dytë, pasi për herë të fundit duke e kishin bërë këtë në shtator të 1984 nën drejtimin e Joe Fagan.

Ata gjithashtu kanë mposhtur Benficën në një ndeshje të Ligës së Kampionëve ose Kupës Evropiane për herë të parë që nga tetori 1984, kur fituan gjithashtu 3-1, pasi humbën tre takimet e mëparshme ndaj tyre, pa shënuar asnjë gol. /Telegrafi/

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes