LAJMI I FUNDIT:

Kishte nxitur reagime të ashpra tek bota myslimane, shkrimtari Salman Rushdie që vazhdimisht ishte kërcënuar – theret me thikë në New York

Kishte nxitur reagime të ashpra tek bota myslimane, shkrimtari Salman Rushdie që vazhdimisht ishte kërcënuar – theret me thikë në New York

Shkrimtari i njohur nga India, Salman Rushdie, është lënduar pasi është therur me thikë derisa po mbante një fjalim në Chautauqua, afër Buffalo, New York.

Shkrimtari u sulmuar derisa po ngjitej në skenë në eventin CHK 2022. Ai mori pjesë në një event në Shtetet e Bashkuara, që po konsiderohet si shtëpia e shkrimtarëve dhe artistëve të persekutuar, dhe që ua jep mundësinë atyre të shprehen.


Rushdie më herët ishte kërcënuar për shkak të shkrimeve të tij, e libri i tij “Vargjet Satanike” shkaktuan protesta të mëdha në vitin 1988, transmeton Telegrafi.

Librin Vargjet Satanike, kishte rezultuar me luftë kulturore të nisur në vitin 1988. Këtë libër Pakistani e kishte ndaluar, ndërsa Ayatollah Homeini në shkurt të viti 1989 kishte kërkuar dënim me vdekje për Rushdie.

Homeini kishte kërkuar vdekjen e Rushdie, kurse myslimanëve u bëri thirrje që ta vrasin kudo që ta takojnë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një burrë dhe një grua kanë vdekur, një tjetër grua është plagosur – detaje të tjera rreth krimit në Wallis të Zvicrës

Një burrë dhe një grua kanë vdekur, një tjetër grua është plagosur – detaje të tjera rreth krimit në Wallis të Zvicrës

Evropa
Pavarësisht reagimeve nga Izraeli, Katari thotë se do të vazhdojë të bëjë pagesa për Gazën

Pavarësisht reagimeve nga Izraeli, Katari thotë se do të vazhdojë të bëjë pagesa për Gazën

Botë
Roja i McDonald's u shkarkua pasi këto pamje nga Londra u shpërndanë në internet – dhe nxitën reagime të shumta

Roja i McDonald's u shkarkua pasi këto pamje nga Londra u shpërndanë në internet – dhe nxitën reagime të shumta

Evropa
Momenti i frikshëm kur qentë e racës

Momenti i frikshëm kur qentë e racës "XL Bully" nisin një sulm të frikshëm në një stacion hekurudhor në Londër

Evropa
Profesori i njohur i Gazës u vra në një sulm ajror, disa javë pasi i tha CNN se ai dhe familja e tij nuk kishin

Profesori i njohur i Gazës u vra në një sulm ajror, disa javë pasi i tha CNN se ai dhe familja e tij nuk kishin "ku tjetër të shkonin"

Botë
Dhjetëra luftëtarë të Hamasit janë dorëzuar te forcat izraelite, pretendon IDF

Dhjetëra luftëtarë të Hamasit janë dorëzuar te forcat izraelite, pretendon IDF

Botë
Kalo në kategori