Një polic meksikan që ishte pjesëtar i njësisë elitare dhe që kishte ndihmuar në arrestimin e të birit të Joaquin Guzman i njohur si El Chapo, është vrarë në mënyrën më brutale të mundshme në një parking, ku vetura në të cilën gjendej është qëlluar nga një breshëri plumbash – më saktësisht nga 155 sosh.

Sipas raportimeve të mediave meksikane, polici 30-vjeç i identifikuar vetëm si Eduardo, është vrarë para ndërtesës së një qendre tregtare në Kuliakan, transmeton Telegrafi.

Në Meksikë ndodhin afro 100 vrasje në ditë, Tijuana është qyteti më vdekjeprurës - mediat lokale vazhdimisht publikojnë "vrasje-metrin" Në Meksikë ndodhin afro 100 vrasje në ditë, Tijuana është qyteti më vdekjeprurës - mediat lokale vazhdimisht publikojnë "vrasje-metrin"

Ai gjatë muajit të kaluar kishte ndihmuar në kapjen e Ovidio Guzman, djalit të narko-bosit Joaquin Guzman i njohur si El Chapo. Megjithatë Ovidio ishte liruar menjëherë nga autoritet e sigurisë, për shkak të luftës së përgjakshme që ishte zhvilluar mes anëtarëve të kartelit të babait të tij dhe policisë meksikane.

Presidenti meksikan mbron vendimin për ta liruar djalin e El Chapos: Arrestimi i një krimineli, nuk ka më shumë vlerë se shpëtimi i shumë njerëzve Presidenti meksikan mbron vendimin për ta liruar djalin e El Chapos: Arrestimi i një krimineli, nuk ka më shumë vlerë se shpëtimi i shumë njerëzve

Viktima ishte pjesë e operacionit të nisur nga autoritetet meksikane për ta arrestuar të birin e El Chapos, që u ekstradua në Shtetet e Bashkuara. Ovidio ishte arrestuar gjatë 17 tetorit pas një beteje të përgjakshme mes policisë dhe pjesëtarëve të kartelit Sinaloa në qytetin Kuliakan.

E gjithë bota foli sesi El Chapo ishte arratisur nga burgu përmes një tuneli - për muaj të tërë kishte qëndruar i fshehur - ishte aktori i njohur holivudian që e "tradhtoi" E gjithë bota foli sesi El Chapo ishte arratisur nga burgu përmes një tuneli - për muaj të tërë kishte qëndruar i fshehur - ishte aktori i njohur holivudian që e "tradhtoi"

Në videon e filmuar nga kamerat e sigurisë të vendosura në shtyllat elektrike, shihet momenti kur një veturë me ngjyrë të kuqe përcjell atë me ngjyrë të bardhë në një parking, ku nga vetura e kuqe dalin dy persona të armatosur që pa u menduar dy herë shkrepin 155 plumba mbi veturën në të cilën gjendej polici.

Për ta kapur u deshën të zhvillohen luftime të ashpra mes forcave të sigurisë dhe kartelit Sinaloa, autoritet meksikane lirojnë djalin e El Chapos - për pak sa nuk u përgjak i tërë qyteti   Për ta kapur u deshën të zhvillohen luftime të ashpra mes forcave të sigurisë dhe kartelit Sinaloa, autoritet meksikane lirojnë djalin e El Chapos - për pak sa nuk u përgjak i tërë qyteti  

Lufta për tunelet e El Chapos, karteli i tij nuk është shkatërruar - me këto tunele fitojnë miliarda dollarë Lufta për tunelet e El Chapos, karteli i tij nuk është shkatërruar - me këto tunele fitojnë miliarda dollarë

Siç raportojnë mediat meksikane, viktima ishte bërë anëtar i policisë nacionale në vitin 2013 dhe për herë të fundit është marrë me sigurimin e nënsekretarit për siguri publike, Carlos Albert Hernandez Leive. /Telegrafi/