LAJMI I FUNDIT:

Presidenti meksikan mbron vendimin për ta liruar djalin e El Chapos: Arrestimi i një krimineli, nuk ka më shumë vlerë se shpëtimi i shumë njerëzve

Presidenti meksikan mbron vendimin për ta liruar djalin e El Chapos: Arrestimi i një krimineli, nuk ka më shumë vlerë se shpëtimi i shumë njerëzve

Presidenti meksikan i është drejtuar qytetarëve pas një dite të përgjakshme, ku pati të shtëna armësh mes autoriteteve meksikane të sigurisë dhe pjesëtarë të narko-kartelit Sinaloa, pasi arrestuan të birin e narko-bosit Joaquin Guzman i njohur si El Chapo.

Reklama

Dhuna filloi kur lideri i kartelit Ovidio Guzman Lopez, njëri nga djemtë e lordit të drogës që po fshihej në një shtëpi në qytetin Culiacan, hapi zjarr ndaj një grupi ushtarësh që po patrullonin në këtë rajon, transmeton Telegrafi.

Aty ushtarët iu kundërpërgjigjen me të njëjtën monedhë, duke u futur në shtëpi dhe arrestuar katër persona përfshirë edhe të birin e bosit të drogës, Guzman Lopez. Por, kur u shpërnda lajmi se janë sulmuar, grupe të armatosura kryesisht anëtarët të kartelit Sinaloa filluan luftën me autoritetet e sigurisë.

Pamje që ngjajnë me të luftës: Arrestohet djali i El Chapo-s, përleshje të ashpra me armë midis kartelit të drogës dhe forcave të sigurisë në Meksikë
Lexo po ashtu Pamje që ngjajnë me të luftës: Arrestohet djali i El Chapo-s, përleshje të ashpra me armë midis kartelit të drogës dhe forcave të sigurisë në Meksikë

Videot amatore të publikuara shfaqin grupet e armatosura me armë të rënda dhe granatahedhës duke iu vërsulur autoriteteve të sigurisë, derisa vetura të shumta që ishin të mbushura me civilë nëpër rrugë, bënin të pamundurën që t’i ikin plumbave që fluturonin nga të gjitha anët. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm kanë mbetur disa të vdekur.

Për ta kapur u deshën të zhvillohen luftime të ashpra mes forcave të sigurisë dhe kartelit Sinaloa, autoritet meksikane lirojnë djalin e El Chapos - për pak sa nuk u përgjak i tërë qyteti  
Lexo po ashtu Për ta kapur u deshën të zhvillohen luftime të ashpra mes forcave të sigurisë dhe kartelit Sinaloa, autoritet meksikane lirojnë djalin e El Chapos - për pak sa nuk u përgjak i tërë qyteti  

Në anën tjetër, ministri meksikan i Mbrojtjes, Luis Sandoval ka konfirmuar se ushtria kishte arrestuar Ovidio Guzman Lopezin, njërin nga djemtë e bosit të drogës që kontrollojnë kartelin Sinaloa që kur babai i tyre u arrestua dhe ekstradua në SHBA, me ç’rast edhe është dënuar me burgim të përjetshëm.

“Ishte një strategji e planifikuar shumë keq”, ka deklaruar Sandoval gjatë një konference për media në qytetin Culiacan, ku së bashku me anëtarët e tjerë të kabinetit të presidentit Andres Manuel Lopez Obrador mbajtën konferencën e jashtëzakonshme.

“Task forca ka reaguar keq, operacioni ishte i planifikuar por nuk ka pasur improvizime që kanë mundur ta parandalojnë gjakderdhjen”, ka shtuar ai.

Kush është djali i ‘El Chapos’ për të cilin karteli i drogës ‘dogji’ qytetin
Lexo po ashtu Kush është djali i ‘El Chapos’ për të cilin karteli i drogës ‘dogji’ qytetin

Në anën tjetër presidenti meksikan Lopez Obrador, ka mbrojtur vendimin për të liruar Guzman Lopezin: “Përkrahi vendimin që është marrë. Situata u rëndua shumë dhe shumë qytetarë rrezikoheshin nga plumbat që fluturonin nga të gjitha anët”.

“Kapja e një krimineli nuk mund të jetë më e vlefshme sesa jetët e shumë civilëve. Vendimi i marrë ka pasur për qëllim të mbrohen civilët, nuk mund ta luftosh zjarrin me zjarr. Nuk donim njerëz të vdekur, “, ka shtuar presidenti meksikan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Serbia
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori