LAJMI I FUNDIT:

Kina i rikthehet normalitetit pas coronavirusit, Cannavaro: Ka vetëm një mënyrë për ta mposhtur këtë pandemi

Kina i rikthehet normalitetit pas coronavirusit, Cannavaro: Ka vetëm një mënyrë për ta mposhtur këtë pandemi

Thuajse nuk ka asnjë vend në Botë që nuk është prekur nga coronavirusi deri më tani.

Pandemia që shpërtheu në Kinë ka prekur qindra mijëra persona, derisa mbi 6500 kanë mbetur të vdekur.

Edhe pse gjithçka nisi në Kinë, shteti aziatik që ishte izoluar totalisht tani i është rikthyer normales.

Së paku kështu ka thënë legjenda italiane Fabio Cannavaro në një intervistë për Mundo Deportivon.

Ish-kampioni i botës me Italinë është trajner prej vitesh te Guangzhou Evergrande, derisa ka treguar se si Kina e largoi këtë pandemi.

“Ne duhej të qëndronim të izoluar në shtëpi, pasi policia në çdo kohë vinte për të na matur temperaturën dhe për të verifikuar se ishim duke qëndruar mbyllur”.

“Në rast se nuk gjendeshim në shtëpi atëherë policia do të ju dënojë duke ju rikthyer në vendin prej nga vinit”, deklaroi fillimisht Cannavaro për Mundo Deportivo.

“Kur të kalohet periudha e karantinës, mjekët i bëjnë analiza të reja gjithë popullit për të parë nëse çdo gjë është në rregull. Kinezët kanë arritur ta mposhtin coronavirusin”, vazhdoi tutje italiane.

46-vjeçari thotë se ka vetëm një mënyrë për ta mposhtur këtë pandemi dhe ajo është që t’i praktikojnë të gjithë rregullat.

“Ka vetëm një mënyrë për ta mposhtur këtë pandemi dhe ajo është që t’i respektojmë rregullat që na japin profesionistët. Nëse të gjithë i respektojnë rregullat duke qëndruar në shtëpi dhe duke u kujdesur për pastërtinë, atëherë coronavirusi do të largohet nga gjitha vendet”, deklaroi Canavaro.

Ish-reprezentuesi italian thotë se në qytetin e Guangzhous tanimë është rikthyer normaliteti.

“Tani situata në Guanzhou është normale pasi mund të shihni njerëz nëpër ballkone duke pirë kafe apo nëpër restauronte pa maska. Një muaj më parë nuk mund të shishe asnjë njeri nëpër rrugë përpos policisë dhe ushtrisë”, përfundoi italiani. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Xabi Alonso tregon se çfarë mendoi ai dhe stafi pas ‘lëndimit’ të Granit Xhakës

Xabi Alonso tregon se çfarë mendoi ai dhe stafi pas ‘lëndimit’ të Granit Xhakës

Bundesliga
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Bundesliga
Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

Bundesliga
“Ai është praktikisht gati”, Real Madridit është afër t’i kthehet ylli i skuadrës

“Ai është praktikisht gati”, Real Madridit është afër t’i kthehet ylli i skuadrës

La Liga
Real Madridi me kërkesë të Ancelottit i ka ofruar Modricit një pozitë të re në klub

Real Madridi me kërkesë të Ancelottit i ka ofruar Modricit një pozitë të re në klub

La Liga
Kalo në kategori