LAJMI I FUNDIT:

Kievi del nga shtetrrethimi ndërsa luftimet vazhdojnë

Kievi del nga shtetrrethimi ndërsa luftimet vazhdojnë

Tani ka kaluar vetëm ora 8 e mëngjesit në Kyiv dhe banorët e kryeqytetit ukrainas tani janë të lirë të largohen nga strehimoret nëntokësore ku kanë qëndruar, pasi shtetrrethimi gjatë fundjavës është hequr.

Reklama

Kështu, siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, dyqanet ushqimore do të lejohen të hapen dhe transporti publik do të fillojë të funksionojë, megjithëse trenat e metrosë do të lëvizin shumë më rrallë se zakonisht.

Fundjava pati shpërthime të përsëritura, ato dukej se ishin të kontrolluara kryesisht në periferi të Kyivit qendror.

Një sulm i frikshëm i raketave ruse në qendër të qytetit nuk u materializua dhe kryeqyteti mbetet në duart e Ukrainës.

Megjithatë, zyrtarët e Kievit kanë paralajmëruar se lufta është larg përfundimit, pasi luftimet në rrugë vazhdojnë pothuajse në çdo lagje të qytetit.

Ora policore do të fillojë sërish në orën 22:00 dhe do të zgjasë deri në orën 7 të mëngjesit nesër. Por banorët janë këshilluar që të mos largohen nga shtëpitë dhe strehimoret e tyre gjatë ditës nëse nuk është absolutisht e nevojshme. /Telegrafi/