LAJMI I FUNDIT:

Kevin Spacey i kërkon gjykatësit të heqë padinë e Anthony Rapp për abuzim seksual

Kevin Spacey i kërkon gjykatësit të heqë padinë e Anthony Rapp për abuzim seksual

Aktori Kevin Spacey i kërkoi një gjykatësi të premten të hedhë poshtë padinë e aktorit Anthony Rapp për abuzim seksual, duke thënë përmes avokatëve të tij se pretendimet se ai kishte abuzuar me Rappin në një festë të viteve 1980 janë të rreme.

Reklama

Avokatët kanë shkruar në dokumentet e depozituara në gjykatën federale të Manhattanit se ngjarjet e supozuara që Rapp përshkroi nuk kanë ndodhur kurrë.

Rapp është shfaqur në “Rent” në Broadway dhe në “Star Trek: Discovery” në televizion.

Kevin Spacey (Foto: AP/Steven Senne)

Ai pretendoi në padinë e tij se shkoi në një festë në vitin 1986 në shtëpinë e Kevin në Manhattan, ku Spacey, një 26-vjeçar, pa pëlqimin e Rapp, “u përfshi në një avans seksual” duke kapur të pasmet e Rapp dhe duke e shtrirë atë në një shtrat.

Kevin Spacey paditet nga aktori Anthony Rapp për sulm seksual
Lexo po ashtu Kevin Spacey paditet nga aktori Anthony Rapp për sulm seksual

Avokatët e Spacey argumentuan se takimi i supozuar nuk mund të kualifikohet si abuzim seksual sipas ligjeve të New Yorkut, sepse i vetmi kontakt i supozuar me një pjesë “intime” të trupit nga Spacey ishte kur dora e tij preku të pasmet e Anthony.

Nuk kishte asnjë provë tjetër që do të sugjeronte se ndonjë kontakt i shkurtër midis dorës së Spacey dhe të pasmeve të Rapp ishte me qëllim të kënaqësisë seksuale ose për të degraduar ose keqtrajtuar Rapp, shkruan avokatët.

Kevin Spacey (Foto: Daniel Zuchnik/WireImage)

Mungesa e provave do të thotë se pretendimet për sulm, bateri dhe shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional duhet të dështojnë, thanë më tej avokatët.

Spacey ndërkaq fitoi një çmim ‘Oscar’ për aktorin më të mirë për rolin e tij në “American Beauty” një film të vitit 1999. /Telegrafi/

Anthony Rapp (Foto: Getty Images)