Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen ka prezantuar pakon e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë, e cila përfshin vendosjen e një embargoje të plotë ndaj burimeve ruse të energjisë. Embargoja do të zbatohet deri në fund të vitit, kur vendet e Bashkimit Evropian do të ndalojnë importin e naftës nga Rusia.

BE-ja vendosi më parë pesë pako sanksionesh ndaj Rusisë dhe Shtetet e Bashkuara sanksionuan gjithashtu vajzat e presidentit rus Vladimir Putin.

Pakoja e gjashtë e sanksioneve do të miratohet deri në fund të javës dhe do të shënojë fundin e varësisë evropiane nga energjia ruse në një periudhë prej gjashtë deri në tetë muaj.

“Ne do të ndalojmë plotësisht importin e naftës ruse. Do të sigurohemi që gradualisht të heqim qafe naftën ruse në mënyrë që partnerët tanë të mund të gjejnë mundësi të tjera. Në këtë mënyrë, ne duam të minimizojmë ndikimin në tregun botëror. Brenda gjashtë muajve duam të ndalojmë importin e naftës së papërpunuar nga Rusia dhe të gjitha produkteve të tjera të naftës deri në fund të vitit”, tha von der Layen.

Von der Leyen propozon embargo mbi naftën dhe bankat ruse Von der Leyen propozon embargo mbi naftën dhe bankat ruse

Përveç embargos, bëhet e ditur se paketa e gjashtë e sanksioneve mbulon edhe tre fusha të tjera. Në pjesën e parë janë zyrtarët e lartë ushtarakë që kryen krime lufte në Buça dhe Mariupol si dhe banka ruse Sberbank, që do të përjashtohet nga sistemi SWIFT. Po ashtu, tre transmetues të mëdhenj të propagandës shtetërore ruse do të shfuqizohen në BE por von der Layen nuk donte të zbulonte se kënd bëhet fjalë.

Pakoja e parë e sanksioneve u miratua në muajin shkurt, menjëherë pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë. Në përgjigje të Rusisë, BE-ja ndaloi bankat që financojnë operacionet ushtarake ruse. Tre banka ruse më pas u përjashtuan nga SWIFT.

Përveç kësaj, pronat e Putinit dhe shefit të diplomacisë, Sergei Lavrov jashtë Rusisë u sanksionuan.

Oligarkët rusë po vuajnë pasojat e veprimeve të Vladimir Putinit, humbin mbi 30 miliardë dollarë pasuri Oligarkët rusë po vuajnë pasojat e veprimeve të Vladimir Putinit, humbin mbi 30 miliardë dollarë pasuri

pakon e dytë, e cila u prezantua në muajin mars, BE-ja rriti më tej presionin ndaj ekonomisë ruse, por kishte vendosur në listë edhe zyrtarë të caktuar.

Blloku 27 anëtarësh sanksionoi më shumë banka ruse, si dhe mediet ruse. Transmetimi i RT dhe Sputnik më pas u ndalua në të gjitha vendet anëtare të BE-së, por edhe në vendet kandidate.

Në listë u vendosën edhe oligarkët rusë, veçanërisht Roman Abamovich, një bashkëpunëtor i vjetër i Vladimir Putin.

Lista e atyre të cilëve u është ngrirë prona në BE përfshin ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova.

Pakoja e tretë, e prezantuar gjithashtu në mars, u sanksionua nga një njeri i njohur si “megafoni i Putinit”, dhe ai është zëdhënësi i tij Dmitry Peskov.

Kosova i vendos sanksione Rusisë Kosova i vendos sanksione Rusisë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel kishte theksuar se sanksionet e reja përfshijnë sektorin financiar, sektorin e energjisë dhe sportit, si dhe kontrollin dhe financimin e eksporteve, politikën e vizave dhe listat shtesë të individëve rusë.

Michel pati thënë se vuajtjet e pakuptimta dhe humbjet e jetës civile duhet të ndalen dhe se Evropa qëndron pranë popullit të Ukrainës dhe do të vazhdojë të ofrojë mbështetje.

Pakoja e katërt në kohën e prezantimit u vlerësua si “më e forta”. Masat më të forta kufizuese do të kontribuojnë në forcimin e presionit ekonomik mbi Kremlinin dhe siç thuhet në BE-në e shpjeguar, “sakatojnë” aftësinë e tij për të financuar pushtimin e Ukrainës.

Në atë kohë, u ra pajtua për një ndalim të plotë të çdo transaksioni me disa kompani shtetërore ruse në sektorë të ndryshëm, një ndalim i importeve në BE të produkteve të çelikut aktualisht nën masat mbrojtëse të BE-së, që arrin në rreth 3.3 miliardë euro në të ardhurat e humbura nga eksporti. Rusia, një ndalim i gjerë për investimet e reja në sektorin energjetik rus, me përjashtime të kufizuara për energjinë bërthamore civile dhe transportin e produkteve të caktuara energjetike në BE, një ndalim të eksporteve të mallrave luksoze dhe një ndalim për vlerësimin kreditor të BE-së.

Mbi 600 kompani perëndimore kanë ndërprerë aktivitetet në Rusi Mbi 600 kompani perëndimore kanë ndërprerë aktivitetet në Rusi

Është zgjeruar gjithashtu lista e personave dhe subjekteve të sanksionuara, e cila përfshin oligarkë dhe elita biznesi të lidhur me Kremlinin.

Pakoja e fundit, pra e pesta, para embargos ishte e fokusuar në ndalimin e eksporteve të qymyrit dhe mbylljen e porteve për anijet ruse.

Sanksionet kishin për synim gjashtë fushat kryesore: qymyrin rus, transaksionet financiare, transportin, importet dhe eksportet në Rusi dhe përjashtimin e kësaj të fundit nga kontratat publike dhe fondet evropiane. /Telegrafi/