LAJMI I FUNDIT:

Kefiri, super ushqimi me 5 dobi për shëndetin që duhet t’i dini

Kefiri, super ushqimi me 5 dobi për shëndetin që duhet t’i dini

Kefiri nga Olympus është qumësht i fermentuar që duket si jogurt i hollë. Tradicionalisht prodhohet nga qumështi i lopës, e që përmban laktozë, por Kefiri si produkt final ka më pak laktozë se llojet tjera të jogurtëve.

Në këtë artikull do të flasim për përfitimet shëndetësore të konsumimit të Kefirit.

Çka i bën Kefiri nga Olympus trupit tonë?

Arsyeja primare që njerëzit konsumojnë Kefirin janë përfitimet nga probiotikët. Emërtimi vjen nga fjala turke “keyif” që do të thotë “ndjesi e mirë” apo shija e mirë që të lë pas konsumimit. Disa studime konfirmojnë se konsumimi i Kefirit është i dobishëm për eshtrat, zemrën, shëndetin imunitar dhe rregullimin e sheqerit në gjak.

Shëndeti i zorrëve

Probiotikët në Kefirin nga Olympus ushqejnë bakteriet e mira në miktrobiomën e zorrëve, komuniteti i miktroorganizmave që jetojnë në sistemin tuaj tretës. Mikrobioma e zorrëve afekton zonat e shëndetit tuaj të përgjithshëm. Për shembull, dëshmitë tregojnë se komunikimi konstant mes zorrëve tuaja dhe trurit luajnë rol në zhvillimin apo mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme.

Vetitë Antimikrobike

Një studim ka gjetur se Kefiri ndihmon që trupi juaj t’u përgjigjet infeksioneve virale për shkak të përfshirjes në përgjigjen e sistemit imunitar. Një studim i ndarë ka observuar aftësinë e Kefirit për të ushqyer disa bakterie të mira.

Shëndeti i zemrës

Një studim i realizuar te femrat me obezitet ka treguar se ato që kanë konsumuar një dietë të pasur me qumësht kanë pasur reduktim të ndjeshëm të kolesterolit, dhe LDL kolesterolit të keq pas konsumimit të katër servimeve të Kefirit për ditë për gjatë tetë javëve. Shumë përfitime më të ndjeshme u shfaqën te grupi i Kefirit se sa tek ata që konsumojnë dy servime qumësht të lopës me yndyrë të ulët.

Shëndeti i eshtrave

Kefiri nga Olympus është i pasur me nutrientë që fuqizojnë shëndetin e eshtrave, siç janë kalciumi. Po ashtu përmbajnë vitaminë K2, që luan rol krucial në metabolizmin e kalciumit dhe ndihmon në mbrojtjen kundër frakturave të eshtrave. Sasia e konsumimit adekuat të kalciumit është esenciale për të mbajtur dendësinë e eshtrave, që natyrshëm zvogëlohet me moshën.

Rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak

Teksa më shumë hulumtim është i nevojshëm për të konstatuar rolin e Kefirit për sheqerin në gjak, disa studime kanë observuar aftësinë ndikuese në diabet që kanë treguar se Kefiri ndikon në plan afatgjatë për shtypjen e gjakut.

Kefiri në Kosovë

Kefirin nga Olympus në vendin tonë e gjeni si pije, por edhe për t’u ngrënë me lugë, në dy forma.

Këtë produkt mund ta gjeni në të gjitha rrjetet e marketeve në mbarë vendin.

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

Ekonomi
Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Crystal Evapify
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Kalo në kategori