LAJMI I FUNDIT:

Katër vende të ‘torturës’ nga rusët janë zbuluar në Kherson, thotë Ukraina

Katër vende të ‘torturës’ nga rusët janë zbuluar në Kherson, thotë Ukraina

Prokurorët ukrainas thonë se kanë zbuluar katër “vende torture” ruse në qytetin jugor të Khersonit.

“Qendrat e ndalimit të përkohshëm” u zbuluan në katër ndërtesa që forcat ruse dyshohet se kishin përdorur gjatë pushtimit të qytetit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Gjatë pushtimit të qytetit, pushtuesit ndaluan ilegalisht njerëzit dhe i torturuan brutalisht”, tha zyra e prokurorit ukrainas në Telegram.

“U gjetën pjesë të shkopinjve gome, një shkop druri, një pajisje e përdorur nga rusët për të torturuar civilët me goditje elektrike, një llambë inkandeshente dhe plumba nga muret”.

“Njerëzit në qeli dhe bodrume iu nënshtruan metodave të ndryshme të torturës, dhunës fizike dhe psikologjike”, është thënë më tej.

Ndryshe, forcat ukrainase rimorën Kherson në fillim të këtij muaji pasi Rusia tërhoqi forcat e saj dhe zhvendosi disa prej tyre për të përforcuar pozicionet në rajonet lindore Donetsk dhe Luhansk.

Kievi ka akuzuar vazhdimisht Moskën për kryerjen e “krimeve të luftës” dhe “mizorive” që nga fillimi i agresionit më 24 shkurt – akuza që Rusia i ka mohuar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Kroacia
Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Azia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kalo në kategori