LAJMI I FUNDIT:

Katër gjërat shqetësuese që u ndodhin grave gjatë menopauzës

Katër gjërat shqetësuese që u ndodhin grave gjatë menopauzës

Menopauza ndodhë – ndonjëherë më herët se që dëshirojmë.

Reklama

Dhe përderisa kemi dëgjuar se kjo është fazë e ndryshimeve të ndryshme hormonale, menopauza gjithashtu sjellë edhe disa simptoma të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë, transmeton Telegrafi.

Harresa

Memoria afatshkurtër në mënyrë të drejtpërdrejt ndikohet nga menopauza. Memoria dhe problemet e stresit ndoshta më shumë janë të ndërlidhura me stresin sesa me luhatjet hormonale, por prapëseprapë mbetet gjë e keqe!

Lajme të këqija për kolesterolin

Fatkeqësisht, nivelet tuaja të “kolesterolit të keq” mund të rriten gjatë menopauzës.

Mirëpo, lajmi i mirë është se nëse bëni një stil të shëndetshëm të jetesës para menopauzës, ju mund t’i parandaloni këto ndryshime.

Nuk do të jeni më aq sociale

Edhe nëse keni qenë ekstroverte tërë jetën, papritmas do të ndiheni se po shpenzoni shumë kohë në vetmi. Përderisa vetmia nga shumica nuk shihet si gjë e keqe, faktikisht mund të shpie në depresion.

Rritet rreziku i diabetit

Është e vërtetë – diabeti është një nga top vrasësit e grave të moshave 55 deri 64 vjet. Ndryshimet hormonale që i sjell menopauza mund të ndikojnë në rrezikun e diabetit, por njëkohësisht ndikojnë edhe mosha dhe mbipesha. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

Femra
E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

Femra
‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

Femra
Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Femra
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Emily Ratajkowski feston me të njëjtin minifustan me thurje sikur Kylie Jenner dikur

Emily Ratajkowski feston me të njëjtin minifustan me thurje sikur Kylie Jenner dikur

Moda
Kalo në kategori