LAJMI I FUNDIT:

Kanadaja ia ndalon punonjësve të qeverisë përdorimin e TikTokut në telefonat zyrtarë

Kanadaja ia ndalon punonjësve të qeverisë përdorimin e TikTokut në telefonat zyrtarë

Kanadaja bllokoi sot aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok nga pajisjet e zyrtarëve qeveritarë, duke thënë se përbën një rrezik “të papranueshëm” për privatësinë dhe sigurinë.

Reklama

Kanadaja e ka bërë të pamundur shkarkimin e aplikacionit nga punonjësit federalë, sipas një deklarate nga sekretariati i Ministrisë kanadeze të Financave, transmeton Telegrafi.

Ai tha se metodat me të cilat TikTok mbledh të dhëna, lejojnë qasje të konsiderueshme në përmbajtjen e telefonit.

TikTok tha se është zhgënjyer nga vendimi i Kanadasë, i cili u mor “pa përmendur ndonjë shqetësim specifik të sigurisë”.

Kompania kineze shtoi se nuk ishte kontaktuar nga autoritetet kanadeze, për të “diskutuar ndonjë çështje përpara se të merrte një vendim”, shkroi zëdhënësi i saj.

Vendimi i Otavës vjen disa ditë pasi Komisioni Evropian vendosi një ndalim të ngjashëm, dhe është një shenjë e shqetësimit në rritje për një aplikacion kinez të mediave sociale që besohet të jetë afër Partisë Komuniste në pushtet, dhe që mbledh të dhëna të përdoruesve në mbarë botën. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Teknologji
Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Artistët kinezë bojkotojnë një platformë të madhe të rrjeteve sociale shkaku imazheve të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Artistët kinezë bojkotojnë një platformë të madhe të rrjeteve sociale shkaku imazheve të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Teknologji
Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Teknologji
Richard Mille sjell orë të reja, raportohet se kushtojnë 194 mijë euro

Richard Mille sjell orë të reja, raportohet se kushtojnë 194 mijë euro

Teknologji
Kalo në kategori