Khamzat Chimaev ka frikë se rivali i tij në UFC, Kamaru Usman, nuk do të shërohet kurrë nga humbja e tij brutale me nokaut ndaj Leon Edëards.

Usman humbi titullin e tij në peshën e lehtë kur u eliminua me një goditje me kokë nga Edwards me më pak se një minutë të mbetur në luftën e tyre për titull muajin e kaluar. Humbja i dha fund serisë së pamposhtur prej 20 ndeshjesh të Usmanit dhe e pa atë të humbasë statusin e tij si luftëtari nr.1 kile për kile i UFC-së.

Dy javë nga lufta, Usman është në gjendje të mirë shëndetësore dhe këmbëngul se i është hequr një peshë nga supet pasi pësoi humbjen e tij të parë në UFC. ‘The Nigerian Nightmare’ e krahasoi nokautimin me një sy gjumë 20-minutësh dhe tha se nuk e kishte idenë pse ishte në një ambulancë pas përleshjes. Chimaev ka frikë se pas nokautit shkatërrues, Usman nuk do të jetë më kurrë i njëjti cilësi e luftëtarit.

Reklama
Reklama

“Kam mësuar shumë gjëra për atë luftë”, deklaroi Chimaev për ESPN. “Usman ishte shumë lart: ‘Unë do të luftoj me Canelo’ dhe ai u qëllua. Ishte një luftë e çmendur, luftë e mirë. (Usman) nuk ishte i fokusuar, nuk mendoj se ai do të jetë përsëri i njëjti djalë në mendje. Kemi parë shumë kampionë që mendojnë se askush nuk mund t’i mposhtë, sepse ai mbron shumë herë, tani (ai) është i pamposhtur dhe bam, dikush të të nokautojë. Tani ti e di që je edhe njeri”.

Edëards dëshiron të bëjë mbrojtjen e parë të titullit të tij në një stadium në Mbretërinë e Bashkuar, me një luftë të mundshme trilogjike kundër Usman që duket e besueshme. Usman do të duhet të kalojë një kohë të konsiderueshme për t’u rikuperuar nga nokauti përpara se të fillojë të mendojë përsëri për stërvitjen. /Telegrafi/

Reklama
Reklama