LAJMI I FUNDIT:

Kaevski: Rritja e investimeve nga anëtarësimi në NATO është motiv i fuqishëm për angazhimin tonë drejt BE-së

Kaevski: Rritja e investimeve nga anëtarësimi në NATO është motiv i fuqishëm për angazhimin tonë drejt BE-së

Reklama

Deputeti nga radhët e LSDM-së, Darko Kaevski në emisionin Top Tema tha se me anëtarësimin në NATO, u arrit një nga qëllimet strategjike të vendit.

Tashmë kemi mbyllur një kapitull të madh dhe tani ka mbetur kapitulli i dytë, që është anëtarësimi në Bashkimin Evropian. E kemi parë sa përfitime sjell anëtarësimi në NATO, jep siguri sidomos me atë që po ndodh në Evropë, me agresionin rus në Ukrainë. Vetë dëshira e Suedisë dhe Finlandës për të qenë sa më shpejt në NATO tregon vendimet e mençura që kemi marrë” tha Kaevski.

Ai shtoi se vitin e kaluar ka pasur 735.8 milionë euro investime të huaja të drejtpërdrejta.

“Është një motiv shtesë për angazhimin tonë për anëtarësim në BE. NATO ofron siguri, veçanërisht në kushte të tilla si ne vitin e kaluar. E realizuam premtimin që u dhamë qytetarëve. Në këto tri vite kemi kuptuar se kemi bërë hapin e duhur”, theksoi Kaevski./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Jehona Hulaj
Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Lajme
“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

Lajme
​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismajl Kadare

​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismajl Kadare

Lajme
Kalo në kategori