LAJMI I FUNDIT:

Ka disa arsye pse mund të zgjoheni të lodhur

Ka disa arsye pse mund të zgjoheni të lodhur

Disa njerëz e duan mëngjesin dhe kërcejnë menjëherë nga shtrati plot energji, ndërsa të tjerë nuk funksionojnë kështu.

Reklama

Pavarësisht nëse jeni një person i mëngjesit, mund të pyesni veten pse zgjoheni të lodhur në mëngjes edhe pasi keni fjetur mjaftueshëm.

Një ekspert i gjumit zbuloi disa arsye të mundshme, si dhe këshilla se si t’i kapërceni ato, shkruan Mind Body Green.

Keni inerci gjumi

Eksperti i gjumit dhe psikologu klinik Robin MacFarlane shpjegon se inercia e gjumit është një gjendje kalimtare midis zgjimit dhe gjumit, e karakterizuar nga reduktimi i performancës, vigjilencës dhe dëshirës për t’u kthyer në gjumë dhe pohon se kjo është diçka me të cilën përballen shumë njerëz.

Ndërsa disa njerëz inercia e gjumit zgjat vetëm disa minuta, të tjerë e ndjejnë atë për më shumë. Vlen të kontrolloni sa kohë ju merr zakonisht, në mënyrë që në mëngjes t’i jepni vetes detyra që janë ak më pak kërkuese mendërisht.

“Është normale që disa njerëz të mos ndihen mirë kur zgjohen për herë të parë. Ata do të jenë si ‘zombi’ për 20 minuta, pavarësisht nëse kanë fjetur 12 orë apo 2 orë. Zgjimi në mes të fazave të gjumit REM ose me valë të ngadalta duket gjithashtu se përkeqëson inercinë e gjumit dhe çon në inat në mëngjes”, thotë eksperti.

A mund të ndalojë vërtet një batanije me peshë një valë të nxehti që prish gjumin?
Lexo po ashtu A mund të ndalojë vërtet një batanije me peshë një valë të nxehti që prish gjumin?

Nuk i përmbaheni orarit të gjumit

Trupi juaj do ta vlerësojë nëse shkoni për të fjetur dhe zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Nëse shkoni në shtrat në orën 22:00 një natë dhe në orën 1 të mëngjesit të nesërmen, do të ngatërroni orën tuaj të brendshme dhe ritmin cirkadian të trupit, gjë që mund të çojë në përgjumje pas zgjimit. Një këshillë e mirë është të vendosni alarmin tuaj një orë para se të planifikoni të shkoni në shtrat, në mënyrë që të qetësoheni dhe të relaksoheni para se të flini.

Cilësia e gjumit tuaj është e dobët

Vetëm për shkak se keni kaluar 9 orë në shtrat, nuk do të thotë se keni fjetur mirë. Nëse zgjoheni shpesh në mes të natës për shkak, për shembull, për shkak të gërhitjes së partnerit ose të shkuarjes në tualet, nuk do të kaloni aq kohë në gjumë të thellë sa duhet për pushim cilësor, kështu që nuk është e pazakontë nëse zgjoheni të lodhur në mëngjes.

Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta
Lexo po ashtu Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta

Ju pini alkool para se të shkoni në shtrat

Hulumtimet kanë treguar se alkooli para gjumit mund të prishë fazat e gjumit të thellë duke shkaktuar më shumë zgjime gjatë natës. Megjithatë, nikotina dhe kafeina ndikojnë gjithashtu në sasinë e gjumit të thellë. Eksperti këshillon të reduktoni marrjen e alkoolit dhe nikotinës përpara se të shkoni në shtrat, nëse dëshironi të keni gjumë cilësor.

Flini shumë pak ose shumë

Nëse zgjoheni të lodhur, mund të jetë gjithashtu një shenjë se keni fjetur shumë pak ose shumë një natë më parë. Gjithkush ka nevojë për një sasi të ndryshme gjumi për t’u ndjerë më mirë, por shtatë deri në nëntë orë duhet të jenë një interval i shëndetshëm për shumicën e të rriturve.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Shëndetësi
Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Me këtë kalkulator mund të zgjidhni gjininë e fëmijës – koha e duhur e ngjizjes

Shëndetësi Lajme
Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Çimkat - shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Shëndetësi
Kalo në kategori