LAJMI I FUNDIT:

Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta

Bëni një dush të nxehtë para gjumit për të fjetur më mirë në temperatura të larta

Trupi i njeriut përjetojnë natyrshëm një ulje të temperaturës së trupit para gjumit të natës.

Shkencëtarët kanë zbuluar se duke ndikuar në këtë proces natyror të rregullimit të temperaturës, dushet dhe banjat mund të ndikojnë në gjumin.

Por kur është koha e valës së të nxehtit, një dush i nxehtë mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi.

Megjithatë, rezulton se kjo mund të jetë çelësi për të ndihmuar në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj dhe, si e tillë, për të marrë mbylljen e kërkuar të syve pa e hedhur dhe kthyer.

A guxojmë të flemë me kondicioner të ndezur?
Lexo po ashtu A guxojmë të flemë me kondicioner të ndezur?

Nga shmangia e disa ushqimeve, aktiviteteve, presioni dhe freskia në pika të caktuara të trupit, cilat mënyra të tjera kryesore dhe të pazakonta mund të përdorni për të përmirësuar cilësinë e gjumit, pavarësisht nga temperatura?

A ju ndihmon dushi i nxehtë të flini?

Shkencëtarët besojnë se duke e zhytur trupin në ujë të ngrohtë, ndihmohet procesi natyror i rregullimit të temperaturës, duke përmirësuar si rezultat gjumin.

Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës
Lexo po ashtu Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës

E quajtur “efekti i banjës së ngrohtë”, shkencëtarët besojnë se kjo metodë është çelësi për të menaxhuar në mënyrë efektive temperaturën e trupit tuaj.

“Një banjë ose dush i ngrohtë para gjumit mund të bëjë më shumë sesa thjesht të përmirësojë gjumin”, thotë Sleep Foundation.

Fjetja me partnerin në të njëjtin shtrat nuk është gjithmonë ide e mirë
Lexo po ashtu Fjetja me partnerin në të njëjtin shtrat nuk është gjithmonë ide e mirë

“Në orët para gjumit, temperatura e trupit të njeriut ftohet natyrshëm, ndërsa temperaturat e lëkurës së duarve dhe këmbëve rriten.

“Një numër në rritje i kërkimeve sugjeron se marrja e një dush të nxehtë ose një banjë para gjumit mund të përmirësojë gjumin”.

Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit
Lexo po ashtu Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit

Një studim i botuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë shqyrtoi më tej se si një banjë ose dush i nxehtë para gjumit mund të ndikojë në cilësinë e gjumit.

Studiuesit donin të shikonin se si ngrohja pasive e trupit në mjedise të kontrolluara mund të shkurtonte vonesën e fillimit të gjumit (SOL).

SOL është latenca e gjumit, ose vonesa e fillimit të gjumit, është koha që i duhet një personi për të fjetur pasi fiken dritat.

Studimi zbuloi se larja me ujë të nxehtë para gjumit “është e lidhur ndjeshëm me SOL më të shkurtër”, që do të thotë se i ndihmon njerëzit të bien në gjumë më shpejt. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Pse 'dridhemi' kur fillon të na zërë gjumi

Pse 'dridhemi' kur fillon të na zërë gjumi

Kalo në kategori