LAJMI I FUNDIT:

Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës

Disa këshilla se si mund të flini më mirë gjatë nxehtësisë së verës

Për shkak të temperaturave të larta, shumë njerëz e kanë të vështirë të arrijnë një gjumë cilësor.

Por ka disa gjëra që mund të bëni për të mposhtur nxehtësinë.


Ja se cilat janë ato:

Rrini në një rutinë

Vapa mund t’ju inkurajojë të ndryshoni zakonet tuaja. Mos e bëni, sepse mund të shqetësojë gjumin. Mundohuni t’i përmbaheni kohës dhe rutinës tuaj të zakonshme të gjumit. Bëni gjërat që bëni zakonisht para gjumit.

Mbani mend bazat

Merrni hapa për të siguruar që dhoma juaj e gjumit të jetë sa më e freskët gjatë natës. Gjatë ditës, vizatoni perde ose perde dhe sigurohuni që të mbyllni dritaret në anën me diell të shtëpisë tuaj, në mënyrë që ajri i nxehtë të mos hyjë. Hapni të gjitha dritaret para se të shkoni në shtrat.

Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit
Lexo po ashtu Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit

Përdorni mbulesë të hollë

Çarçafët e hollë pambuku do të thithin djersën. Megjithatë, pavarësisht se sa nxehtë është në dhomën tuaj të gjumit, temperatura e trupit tuaj do të bjerë gjatë natës. Kjo është arsyeja pse ne ndonjëherë zgjohemi duke ndjerë të ftohtë.

Ftohni çorapet tuaja

Përdorimi i ventilatorëve rekomandohet në mot të nxehtë, veçanërisht kur lagështia është e lartë. Ai stimulon avullimin e djersës dhe e bën më të lehtë për trupin tuaj të rregullojë temperaturën e tij të brendshme. Nëse nuk keni ventilator, provoni ta mbushni shishen e ujit të nxehtë me lëng të ftohtë në akull. Ju gjithashtu mund të ftohni çorapet në frigorifer dhe t’i vishni. Ftohja e këmbëve ul temperaturën e përgjithshme të lëkurës dhe trupit tuaj.

Si të freskoni dhomën pa ajër të kondicionuar?
Lexo po ashtu Si të freskoni dhomën pa ajër të kondicionuar?

Qëndroni të hidratuar

Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës, por shmangni pirjen e sasive të mëdha para gjumit. Ju ndoshta nuk dëshironi të zgjoheni të etur, por gjithashtu nuk dëshironi të shkoni në tualet gjatë natës.

Mendoni për atë që pini

Kujdes me pijet me gaz. Shumë prej tyre përmbajnë sasi të mëdha kafeine, e cila stimulon sistemin nervor qendror dhe na bën të ndihemi më vigjilentë. Gjithashtu, shmangni pirjen e tepërt të alkoolit. Shumë njerëz pinë më shumë kur moti është i nxehtë.

Alkooli mund të na ndihmojë të biem në gjumë, por inkurajon zgjimin herët në mëngjes dhe cilësinë e përgjithshme të gjumit më të dobët.

Si të qëndroni të hidratuar në ditët e nxehta
Lexo po ashtu Si të qëndroni të hidratuar në ditët e nxehta

Rrini të qetë

Nëse e keni të vështirë të bini në gjumë, ngrihuni dhe bëni diçka qetësuese. Provoni të lexoni ose të shkruani. Vetëm kini kujdes që të mos shikoni telefonin tuaj ose të luani video lojëra – drita blu na bën të ndihemi më pak të përgjumur dhe ky aktivitet është stimulues. Kthehuni në shtrat kur të bini në gjumë.

Mendoni për fëmijët

Ata do të flenë më mirë kur temperatura e dhomës mbahet midis 16 dhe 20 gradë. Ju mund të vendosni një termometër ku fëmija fle.

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori