LAJMI I FUNDIT:

Fjetja me partnerin në të njëjtin shtrat nuk është gjithmonë ide e mirë

Fjetja me partnerin në të njëjtin shtrat nuk është gjithmonë ide e mirë

Edhe pse rehatia pranë partnerit mund të mjaftonte për të harruar të gjitha anët e këqija, ka disa arsye të justifikueshme pse ndonjëherë nuk është vendim i mençur të flini në të njëjtin shtrat me partnerin.

Reklama

Ekspertët thonë se zakone të ndryshme të gjumit dhe disa çrregullime të gjumit mund të ndikojnë në mënyrën se si të dy njerëzit sillen gjatë ditës.

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që flinin më pak se shtatë orë dy net me radhë ishin më nervozë ndaj partnerëve të tyre sesa ata që ishin të pushuar.

Edhe pse çiftet zakonisht kanë shumë të përbashkëta, kjo nuk do të thotë se ata kanë të njëjtat zakone të gjumit. Mund të ndodhë që, për shembull, të flini në heshtje të plotë dhe partnerit të pëlqen të dëgjojë muzikë para se të shkojë në shtrat.

Eksperti i gjumit thotë që tetë orë gjumë janë mit: llogarisni sa orë vërtet ju duhen
Lexo po ashtu Eksperti i gjumit thotë që tetë orë gjumë janë mit: llogarisni sa orë vërtet ju duhen

Në situata të tilla, mund të jetë më mirë të flini veçmas sesa të filloni të inatosni partnerin, gjë që rrezikon gjumin tuaj, gjë që nuk është e mirë për marrëdhënien tuaj. Sipas shumë ekspertëve të gjumit, 30 minuta më pak gjumë në një vit çon në 17 për qind më shumë obezitet dhe 39 për qind më shumë rezistencë ndaj insulinës.

Kjo do të thotë që ata që duan të humbin peshë ose të mbajnë peshën ekzistuese duhet të kenë gjumë adekuat për të arritur këtë qëllim.

Pra, nëse partneri juaj ju mban zgjuar dhe kështu ndërhyn në qëllimin tuaj të humbjes së peshës, mund të filloni ta fajësoni atë.

Për disa njerëz, koha e gjumit është koha e vetme që mund të jenë vetëm. Për ta, ndarja e një shtrati me partnerin mund të shkaktojë edhe një ndjenjë klaustrofobie në marrëdhënie, e cila mund të çojë në rritje të stresit.

Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit
Lexo po ashtu Për shkak të temperaturave ne mund të humbasim deri në dy javë gjumë në vit

Dhe nëse ndjenja të tilla vazhdojnë të zhvillohen, marrëdhënia mund të mos zgjasë, tha eksperti. Gërhitja mund të na mbajë zgjuar gjithë natën, gjë që sigurisht nuk është aspak e mirë dhe ndikon negativisht në marrëdhënie.

Në trend Stil

Më shumë
Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Ajo që shihni për herë të parë në një foto mund të zbulojë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj

Lifestyle

"Të gjitha gjërat më të mira ndodhin papritur...": Njëzet thënie që do të nguliten thellë në zemrën dhe mendjen tuaj - mesazhe për jetën

Këshilla Lifestyle
Janë katër shenja të horoskopit të cilëve u shkon roli i prindit më shumë se kujtdo tjetër

Janë katër shenja të horoskopit të cilëve u shkon roli i prindit më shumë se kujtdo tjetër

Astrologji
Si t’i lani enët prej qelqi që ato të shkëlqejnë

Si t’i lani enët prej qelqi që ato të shkëlqejnë

Bëje vet
Mund të bëhen një terren për zhvillimin e baktereve dhe kërpudhave: Sa shpesh duhet t’i lani pizhamet

Mund të bëhen një terren për zhvillimin e baktereve dhe kërpudhave: Sa shpesh duhet t’i lani pizhamet

Lifestyle
Ju shikon në sy dhe ju gënjen? Këto janë shenjat më të sigurta, të cilat e zbulojnë gënjeshtarin!

Ju shikon në sy dhe ju gënjen? Këto janë shenjat më të sigurta, të cilat e zbulojnë gënjeshtarin!

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori