Juventusi mposht Napolin, fiton Superkupën e Italisë me golat e Ronaldos e Moratas

Juventusi ka fituar Superkupën e Italisë, duke e mposhtur Napolin me rezultat 2-0.

Ndeshja e zhvilluar në “Mapei Stadium”, doli të jetë e qetë me aksione të menduara gjatë nga të dy ekipet.

Pjesa e parë nuk solli shumë mes fituesit të Scudettos dhe atyre të Kupës së Italisë.

Napoli rrezikoi me Hirving Lozanon në minutën e 29-të, ndërsa Juventusi me Ronaldo pesë minuta nga fundi i kësaj pjesëloje, por pa sukses.

Pjesa e dytë doli të jetë më e mirë, ku Juventusi kishte më nga loja.

Zonja e Vjtër ka kaluar në epërsi në minutën e 64-të, kur nga një harkim në zonë, topi i ndal te këmbët e Critiano Ronaldos që shënoi nga afërsia për 1-0.

Ndeshja u ndezë në minutën e 78-të kur Napoli fitoi penallti me Dries Mertens që u ndal në zonë.

Nga pika e bardhë nuk ishte i saktë Lorenzo Insigne, që goditi jashtë portës.

Krejt në fund Juventusi shënoi edhe një herë e një kundërsulm të shpejt, ku Juan Cuadrao asistoi te Alavaro Morata që shënoi për 2-0.

Juveentusi e fiton Superkupën për herë të nëntë në histori të klubit.