LAJMI I FUNDIT:

Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit

Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”.

Reklama

Raporti Komiteti i Privilegjeve i udhëhequr nga deputetët hetoi nëse Johnson kishte mashtruar Parlamentin lidhur me festat e raportuara në Downing Street gjatë kohës kur kishte masa kufizuese të COVID-19.

Johnson akuzoi hetimin e Parlamentit se po përpiqeshin ta “dëbonin”.

“Ata ende nuk kanë gjetur asnjë provë që unë me vetëdije se pamaturi mashtrova Parlamentin”, tha ai në një deklaratë.

Në provat e dhëna komisionit në mars, Johnson pranoi se kishte mashtruar Parlamentin, por tha se nuk e kishte bërë me qëllim.

“Nuk kam gënjyer dhe besoj se në zemrat e tyre komisioni e di këtë”, tha Johnson në deklaratën e tij të lëshuar pas dorëheqjes së tij të premten. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ukrainasit hedhin në erë anijen e ushtrisë ruse, e godasin me dron kamikaz – publikohen pamjet e sulmit

Ukrainasit hedhin në erë anijen e ushtrisë ruse, e godasin me dron kamikaz – publikohen pamjet e sulmit

Evropa
Amerikani i kërkuar për vrasjen e vitin 1991, kapet në Meksikë

Amerikani i kërkuar për vrasjen e vitin 1991, kapet në Meksikë

Amerika
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se në sulmin raketor në Sevastopol janë plagosur rëndë komandantët e marinës ruse

Ukrainasit pretendojnë se në sulmin raketor në Sevastopol janë plagosur rëndë komandantët e marinës ruse

Evropa
Kalo në kategori