LAJMI I FUNDIT:

Jashari: Gjykata Speciale e dëmshme, askush nuk qëndron prapa iniciativës tonë për shfuqizimin e saj (Video)

Jashari: Gjykata Speciale e dëmshme, askush nuk qëndron prapa iniciativës tonë për shfuqizimin e saj (Video)

Përfaqësuesi i shoqatave të familjarëve të dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu, ka folur rreth çështjes së shfuqizimit të Gjykatës Speciale.

Jashari ka thënë se kjo gjykatë është e dëmshme, dhe se pas iniciativës së tyre për shfuqizim nuk qëndron askush.

“Ne kemi protestuar edhe në kohën kur është kërkuar miratimi i kësaj gjykate në vitin 2015. Askush nuk qëndron prapa nismës tonë për shfuqizim dhe ju e dini në vazhdimësi që kemi qenë kundër kësaj padrejtësie”, ka thënë Jashari.

Jashari ka theksuar se është e panevojshme krijimi i një gjykate të tillë ku sipas tij lufta e pastër e UÇK-së është dëshmuar edhe në instancat më të larta të drejtësisë, siç është Gjykata e Hagës.

“Krijimi i kësaj gjykate është puro politike, është fyerje dhe shkelje e rëndë për luftën e UÇK-së. Këshilli i Sigurimit të OKB-së nuk mund ta bëjë një gjykatë të tillë, pasi që ende nuk e ka njohur Kosovën si shtet “, u shpreh Jashari.

Gjatë bisedës së tij ai theksoi se kërkesa e tyre ka qenë që të krijohet një gjykatë vendore e cila do të hetojë të gjitha rastet pa dallim.

“Duhet të mbahet mbledhja e kryesisë, të caktohet seanca dhe atëherë deputetët të thonë fjalën e tyre”, u shpreh Jashari.

Jashari shtoi se ata të cilët në vitin 2015 ngritën dorën për ta votuar krijimin e kësaj gjykate, bënë gabim fatal.

“Të gjithë ata që ngritën dorën për ta krijuar një gjykatë të tillë bënë gabim fatal. Kjo gjykatë është e njëanshme dhe e njollos luftën e UÇK-së. Ne ju kemi bërë thirrje edhe kemi biseduar me deputetë, po ju bëjë thirrje edhe tash të gjithë deputetëve që Gjykata Speciale është e dëmshme dhe duhet të ndodhë shfuqizimi i saj”, tha Jashari. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Lajme
Rama: Sipas logjikës mesjetare të Putinit për luftën, Mongolia do të përfshinte territorin e Rusisë

Rama: Sipas logjikës mesjetare të Putinit për luftën, Mongolia do të përfshinte territorin e Rusisë

Lajme
Kërcënuan me vrasje pjesëtarët e KFOR-it në një fshat të Prizrenit, Gjykata merr vendim ndaj të dyshuarve

Kërcënuan me vrasje pjesëtarët e KFOR-it në një fshat të Prizrenit, Gjykata merr vendim ndaj të dyshuarve

Lajme
Dogana kap mbi 4 mijë euro mallra të kontrabanduara në autobusin e linjës Serbi-Kosovë

Dogana kap mbi 4 mijë euro mallra të kontrabanduara në autobusin e linjës Serbi-Kosovë

Kronika e Zezë
Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori