LAJMI I FUNDIT:

A janë më të shëndetshme lidhjet me diferencë më të madhe në moshë?

A janë më të shëndetshme lidhjet me diferencë më të madhe në moshë?
GettyImages

Hulumtuesit kanë gjetur përgjigjen

Reklama

Thënia e vjetër, “vitet janë vetëm numër” në shumë raste mund të jetë absolutisht e saktë.

Nëse shikoni rrethin e familjes dhe miqve tuaj, me siguri do ta kuptoni që njihni një çift me një diferencë paksa më të madhe në moshë.

Gjatë historisë, ka qenë më zakonshme qetë që një burrë të ishte disa vjet më i madh se një grua, megjithëse situata e kundërt po bëhet gjithnjë e më e zakonshme, transmeton Telegrafi.

Sipas JPE-së, një studim që studioi çifte heteroseksuale të moshave të ndryshme pati disa gjetje interesante.

Diferenca më ideale në moshë, ishte kur një mashkull ishte më i vjetër për nja dy deri tre vjet. Kur ajo diferencë arriti në katër deri në gjashtë vjet, pati më pak kënaqësi në marrëdhënie, ndërsa numrat janë përkeqësuar duke u shtuar diferenca në moshë në shtatë vjetët e fundit.

GettyImages

Edhe pse mosha nuk është faktori i vetëm në prishjen e çdo marrëdhënieje, ajo mund të kontribuojë në faktorët që e bëjnë marrëdhënien të vështirë.

Ajo që është më e rëndësishme në një marrëdhënie kapërcen moshën

Ndoshta çuditërisht, një partner më i ri priret të jetë më i pakënaqur sesa një partner më i vjetër, pavarësisht nga gjinia, sipas Journal of Popular Economics. Ajo që të tjerët mendojnë për marrëdhënien tuaj gjithashtu mund të luajë një rol.

Çdo çift që përballet me shqyrtim dhe diskriminim duhet të punojë shumë më shumë për të krijuar një lidhje të fortë që i ndihmon ata të përballojnë.

– Një marrëdhënie e shëndetshme kërkon pajtueshmëri, pjekuri emocionale dhe kompromis, të cilat mund të jenë më të rëndësishme se mosha e dikujt – thotë Mike McNulty, PhD, shkruan Good Housekeeping. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Lifestyle
Kalo në kategori