LAJMI I FUNDIT:

Izraeli sërish sulmon me raketa Gazën

Izraeli sërish sulmon me raketa Gazën

Ushtria izraelite përsëri bombardoi me raketa objektivat e Hamasit në Rripin e Gazës.

Reklama

Kjo është shkelja e dytë e armëpushimit të arritur më 21 maj, pas 11 ditësh përplasjesh të ashpra midis forcave izraelite dhe palestineze.

Ky sulm, siç u njoftua nga pala izraelite, pasoi pasi “tullumbacet e reja me bomba” të lëshuara nga pala palestineze shkaktuan tetë zjarre në jug të Izraelit.

Ushtria izraelite tha se në përgjigje të djegies së balonave, ata goditën objektivat ushtarake dhe vendin e lëshimit të raketave, të cilat i përkasin Hamasit. Sidoqoftë, media në Gaza thotë se aeroplanët izraelitë bombarduan disa caqe civile.

Pse Hamasi filloi të përdor balona të ndezshme në vend të raketave?
Lexo po ashtu Pse Hamasi filloi të përdor balona të ndezshme në vend të raketave?

Objektivat, thanë ata, ishin ndërtesat dhe apartamentet civile, vendet dhe toka bujqësore.

Sidoqoftë, Hamasi nuk reagoi ndaj sulmeve duke lëshuar raketa. /Telegrafi/