LAJMI I FUNDIT:

Pse Hamasi filloi të përdor balona të ndezshme në vend të raketave?

Pse Hamasi filloi të përdor balona të ndezshme në vend të raketave?

Pasi që militantët palestinezë lëshuan dhjetëra të ashtuquajturat “tullumbace të ndezshme” përtej kufirit dje, ushtria izraelite filloi sulmet ajrore në objektivat e Hamasit në Gaza brenda natës.

Reklama

Zyrtarët thanë se këto lloj balonash shkaktuan të paktën 20 zjarre dje. Media palestineze raportoi se sulmet hakmarrëse izraelite shkaktuan dëme materiale, por që nuk pati viktima.

Disa tullumbace u lëshuan gjithashtu sot, duke shkaktuar të paktën katër zjarre të tjera, tha shërbimi i zjarrit izraelit, raporton cnn.

Balonat e ndezshme janë shpikje relativisht të thjeshta. Këto janë balona të mbushura me helium, të cilat shpesh i shohim në ditëlindjet e fëmijëve, të cilave u është bashkangjitur një lloj pajisje shpërthyese, transmeton Telegrafi.

Militantët lëshojnë balona nga Gaza dhe erërat nga Deti Mesdhe zakonisht i çojnë ato në territorin izraelit. Qëllimi i tullumbace është të frikësojë, të krijojë dëme dhe të ndezë një zjarr.

Pjesa më e madhe e tokës përreth Gazës është fusha, rezervate natyrore ose tokë e punueshme. Përveç faktit që balona të tilla mund të sjellin eksplozivë në zonat e banuara dhe të shkaktojnë dëmtime ose dëme, ato mund të shkaktojnë zjarre në tokë bujqësore dhe rezervate natyrore.

Autoritetet izraelite deklarojnë se topat ndezës nga viti 2018 deri më 25 maj 2021 dogjën më shumë se 3657 hektarë të zonës përreth Gazës. Deri më tani nuk ka pasur viktima njerëzore.

Balonat janë një mënyrë e lirë për grupet militante në Gaza për t’i dërguar një mesazh Izraelit, pa provokuar hakmarrjen e fortë ushtarake që zakonisht pason një sulm me raketa.

Ato janë të lehta për tu bërë dhe nuk kërkojnë shumë përpjekje për t’u lëshuar, krahasuar me raketat që janë të shtrenjta dhe kërkojnë prodhim më të komplikuar. Balonat gjithashtu rrallë, nëse ndonjëherë, shkaktojnë lëndime.

Sipas Autoritetit Palestinez, 33 protestues palestinez u plagosën dje pas përplasjeve me forcat izraelite të sigurisë dhe gjashtë përfunduan në spital. Hamas tha se kishte fituar fitoren sepse protestuesit dhe taktikat e tij ushtarake detyruan zyrtarët izraelitë të ndryshonin rrugën e marshimit dhe të merrnin masa të tjera paraprake. /Telegrafi/