LAJMI I FUNDIT:

Izraeli refuzon mbajtjen e zgjedhjeve në Jerusalemin Lindor

Izraeli refuzon mbajtjen e zgjedhjeve në Jerusalemin Lindor

Izraeli ka refuzuar kërkesën palestineze për mbajtjen e zgjedhjeve në qytetin e okupuar të Jerusalemit, tha një zyrtar palestinez, transmeton anadoluagency.

Reklama

“Izraeli nuk u përgjigj pozitivisht ndaj kërkesës palestineze dhe presionit ndërkombëtar për të lejuar zgjedhjet në Jerusalem”, deklaroi Azzam al-Ahmad, një anëtar i Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO).

“Izraeli i përmbahet marrëveshjes së shekullit të SHBA-së dhe e konsideron atë një fitore”, tha al-Ahmad.

Vitin e kaluar, ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump zbuloi planin e diskutueshëm, i cili i referohet Jerusalemit si “kryeqyteti i pandarë i Izraelit” dhe njeh sovranitetin e Izraelit mbi pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor.

Palestinezët që banojnë në Jerusalemin Lindor morën pjesë në zgjedhjet e mëparshme të mbajtura më 1996, 2005 dhe 2006. Ata votuan në gjashtë qendra postare izraelite të ngritura në qytet. Votat u dërguan më pas me postë te Komisioni Qendror i Zgjedhjeve Palestineze.

Palestinezët do të zgjedhin legjislaturën e re më 22 maj dhe presidentin më 31 korrik pas një boshllëku prej 15 vjetësh. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori