LAJMI I FUNDIT:

Italia shijon fitoren e parë në kualifikimet e Euro 2024

Italia shijon fitoren e parë në kualifikimet e Euro 2024

Italia ka marrë fitoren e parë në kualifikimet për Euro 2024, duke mposhtur Maltën 2-0, pas disfatës nga Anglia në Napoli me rezultat 2-1.

Reklama

Ishte minuta e 15-të e takimit kur Azzurët kaluan në epërsi me golin e Mateo Retegui që u asistua prej Sandro Tonalit.

Për 2-0 u përkujdes Matteo Pessina (27’), ndërsa Tonali ishte sërish në rolin e asistuesit.

Me këto dy gola edhe u mbyll pjesa e parë, derisa e dyta ishte më e zymtë sa i përket golave.

Shansin e parë të artë në pjesën e dytë e krijoi Gianluca Scamacca në minutën e 60-të kur goditi drejt portës së Maltës, por portieri Henry Bonello bëri një pritje fantastike.

Italianët insistuan deri në fund që të thellonin epërsinë e tyre, por që mbroja vendase ishte e pathyeshme dhe mbeti rezultati 2-0.

Italia është në vendin e dytë në Grupin C me tri pikë, pas Anglisë që ka gjashtë, Maqedonia e Veriut po ashtu me tri, ndërsa Ukraina dhe Malta ende pa pikë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Ligue 1
“Intelektualët” e Dritës me koreografi për ngjarjet e fundit në veri: Kur ushtria juaj të kthehet në tokën tonë

“Intelektualët” e Dritës me koreografi për ngjarjet e fundit në veri: Kur ushtria juaj të kthehet në tokën tonë

Superliga
Dy lojtarët më të rrezikshëm të Real Madridit me të cilët është përballur Xavi si trajner i Barcelonës

Dy lojtarët më të rrezikshëm të Real Madridit me të cilët është përballur Xavi si trajner i Barcelonës

La Liga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Humbësi i vitit: Një bastvënës humbi 11 mijë euro për shkak të gabimit trashanik  të gjyqtarëve në Angli

Humbësi i vitit: Një bastvënës humbi 11 mijë euro për shkak të gabimit trashanik të gjyqtarëve në Angli

Premier League
Mauricio Pochettino i jep një këshillë mikut të tij të vjetër Mikel Artetas: Ajo që po bën me këta dy lojtarë të Arsenalit është e rrezikshme

Mauricio Pochettino i jep një këshillë mikut të tij të vjetër Mikel Artetas: Ajo që po bën me këta dy lojtarë të Arsenalit është e rrezikshme

Premier League
Kalo në kategori