Italia me fitore komode ndaj Finlandës në xhiron e parë të ndeshjeve kualifikuese

Festa e lojtarëve të Italisë (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Italia e ka nisur me fitore aventurën kualifikuese për ‘Euro 2020’ duke e mposhtur Finlandën me rezultat 2-0.

Në ndeshjen e zhvilluar në Stadio Friuli në Udine, Azurrët ishin komodë që nga fillimi duke e zhbllokuar rezultatin që në minutën e shtatë me golin e Nicolo Barellas.

Nicolo Barella e zhbllokoi rezultatin në pjesën e parë (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Mesfushori 22-vjeçar shfrytëzoi një top të kthyer dhe goditja e tij e fuqishme nuk arriti të ndalej nga portieri Lukas Hradecky.

Ky ishte goli i vetëm në pjesën e parë, ndërsa Azzurrët shënuan sërish në pjesën e dytë. Në debutimin e tij të parë si startues, Moise Kean shënoi golin e parë me përfaqësuesen.

Moise Kean shënon golin e parë për Italinë në një ndeshje zyrtare (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Ciro Immobile asistoi në zonë për talentin 19-vjeçar të Juventusit, i cili e la të pashpresë portierin kundërshtar.

Këto janë tri pikët e para të Italisë në Grupin J dhe ndan vendin e parë me Greqinë dhe Bosnje e Hercegovinën.

Në xhiron e ardhshme, Azzurrët luajnë si nikoqirë të Lihtenshtajnit, ndërsa Finlanda udhëton te Armenia. /Telegrafi/

Barcelona po nënshkruan mega-kontratë, ajo do t'i sjellë klubit mbi një miliard euro

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Granit Xhaka mesazh Arsenalit për titullin kur kanë mbetur edhe gjashtë xhiro deri në mbyllje

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës