Pozicioni jashtë loje që aludohet se përfshinë Oleksandr Zinchenko në golin fitues të Arsenalit është shpjeguar nga një gazetar i specializuar në VAR dhe arbitrim.

Pasi shifrat u barazuan në 2-2 kur Lisandro Martinez u shënoi me kokë pas një gabimi nga Aaron Ramsdale, liderët e ligës shënuan një gol vendimtar në minutën e 90-të përmes Eddie Nketiah, i cili shënoi të dytin personal në derbi.

Nketiah ishte më i shpejtë për të reaguar ndaj goditjes së Martin Odegaard, duke e kaluar David de Gean.

Arteta komenton nevojën për transferime të reja Arteta komenton nevojën për transferime të reja

Por, ka pasur dyshime për offside në dy pika të veçanta gjatë golit. Nketiah u tregua qartësisht brenda, me Aaron Ëan-Bissakan që qëndroi pas tij kur ai gjeti rrjetën.

Reklama

Pamja e dytë përfshiu Zinchenkon, i cili ktheu topin përsëri në zonë pasi kishte pranuar një pasim nga nënshkrimi i ri Leandro Trossard jashtë kuadratit.

Reklama

Por çuditërisht, burimi i Sky Sports nuk tregoi një kontroll nëse Zinchenko ishte jashtë loje – duke ngatërruar shumë shikues duke qenë se dukej një vendim relativisht i ngushtë.

Arsenal 3-2 Manchester United, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve Arsenal 3-2 Manchester United, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve

Në Tëitter, Richard Keys shkroi: “A kontrolloi dikush për të parë nëse Zinchenko ishte jashtë loje?”.

Në beIN Sports, incidenti i transmetimit prej kohësh shkaktoi pikëpyetje nëse mbrojtësi i majtë i Arsenalit ishte në të vërtetë përtej mbrojtësit të fundit.

“Me teknologjinë, ajo duhet të kontrollohet! Ata padyshim që nuk e bënë, sepse kaluan shumicën e kohës duke shikuar Eddie Nketiahn!”.

Arsenali fiton derbin spektakloar ndaj Manchester United në fortesën e pathyeshme "Emirates" Arsenali fiton derbin spektakloar ndaj Manchester United në fortesën e pathyeshme "Emirates"
Reklama

Megjithatë, tani është shpjeguar pse nuk kishte kontroll nga VAR për Zinchenkon në pasim – kjo ndodhi sepse rishikimi kishte ndodhur tashmë kur Sky ndërroi këndin.

Imazhet, duke përfshirë linjat jashtë loje, u shpërndanë në mediat sociale dhe treguan se Zinchenko ishte brenda. /Telegrafi/

Reklama