LAJMI I FUNDIT:

Investitori i ChatGPT-s: Inteligjenca Artificiale mund të lirojë njerëzimin nga nevoja për të punuar

Investitori i ChatGPT-s: Inteligjenca Artificiale mund të lirojë njerëzimin nga nevoja për të punuar

E ardhmja e inteligjencës artificiale mund të “lirojë njerëzimin nga nevoja për të punuar”, sipas Vinod Khosla-s, bashkëthemelues i Sun Microsystems dhe një investitor i hershëm në OpenAI, krijues i ChatGPT-s. Por është një e ardhme që Khosla paralajmëron se nuk do të vijë pa ndërprerje të mëdha apo konkurrencë globale.

Reklama

Në një intervistë me Semafor, kapitalisti sipërmarrës parashikoi se 80 për qind e vendeve të punës mund të përfundoheshin nga Inteligjenca Artificiale në 25 vjet, transmeton Telegrafi.

“Ky transformim i madh është mundësia për të çliruar njerëzimin nga nevoja për të punuar. Njerëzit do të punojnë kur duan të punojnë në atë që duan të punojnë”, tha Khosla për Semafor.

Khosla është themeluesi i firmës VC Khosla Ventures, e cila ka investuar në kompani duke përfshirë DoorDash, Instacart, Impossible Foods, Wattpad dhe më shumë.

Për Semafor, ai tha se në vitin 2014 filloi të mendonte për një të ardhme me AI, madje duke parashikuar se përfundimisht shumica e mediave do të krijoheshin nga Inteligjenca Artificiale në të ardhmen dhe se Inteligjenca Artificiale do të prishë mësimin. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Apple: iPhone do të paralajmërojë përdoruesit për fotografi eksplicite

Apple: iPhone do të paralajmërojë përdoruesit për fotografi eksplicite

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Teknologji
WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

Teknologji
Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Teknologji
WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

Teknologji
Kalo në kategori