Janë shtuar emrat e legjendave në Hall of Fame të Interit.

Gjiganti italian ka nderuar me këtë çmim edhe katër ish-futbollistë të tjerë të cilët kanë dhënë kontribut të madh gjatë kohës sa kanë bartur fanellën zikaltër.

Marco Materazzi, Wesley Sneijder, Samuel Eto’o dhe Gianluca Pagluica janë rikthyer në Giuseppe Meazza dhe kanë marrë çmimin e madh.

Të katër ish-lojtarët e Interit janë bërë pjesë e ‘Hall of Fame’ dhe ky çmim i është ndarë atyre pak minuta para fillimit të sfidës me Salernitanën.

Portieri italian Gianluca Pagliuca qëndroi për pesë vite në Inter ku zhvilloi 234 ndeshje dhe kishte fituar Kupën e UEFA-s në edicionin 1997-98.

Reklama

Ndërkohë Marco Materazzi ishte pjesë e Interit për plot 10 vite, duke zhvilluar 276 ndeshje dhe duke fituar shumë trofe, përfshirë pesë kampionate italiane, katër Kupa të Italisë, katër Superkupa të Italisë, një herë Ligën e Kampionëve dhe një herë Botërorin e klubeve.

Reklama

Wesley Sneijder qëndroi në Inter për katër sezone nga 2009 deri në 2013 duke zhvilluar 116 ndeshje, derisa Samuel Eto`’o për dy vite nga 2009 në 2011 duke zhvilluar 102 takime e duke shënuar 53 gola.

Sneijder e Eto’o ishin ndër më meritorët për ‘tripletën’ që Interi e fitoi në edicionin 2019/10. /Telegrafi/