LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca ukrainase publikoi një audio-incizim: Kjo bisedë dëshmon se rusët hodhën në erë digën

Inteligjenca ukrainase publikoi një audio-incizim: Kjo bisedë dëshmon se rusët hodhën në erë digën

Shërbimi i inteligjencës i Ukrainës (SBU) njoftoi sot se ka përgjuar një telefonatë që pretendon se dëshmon se forcat ruse hodhën në erë digën Nova Kahovka dhe hidrocentralin e lidhur në rajonin Kherson të Ukrainës jugore, duke shkaktuar përmbytje masive, ku mijëra banorë u detyruan të largohen dhe shkaktuan shkatërrim ekologjik.

Reklama

Oficerët e inteligjencës ukrainase kanë publikuar sot në rrjetet sociale një audio të bisedës, e cila zgjat rreth një minutë e gjysmë. Në regjistrim, dy burra dëgjohen duke folur rusisht për pasojat e fatkeqësisë.

“Ata (ukrainasit) nuk e sulmuan atë. Ishte grupi ynë sabotues”, tha një burrë i përshkruar nga SBU si një ushtar rus. “Ata donin të trembnin (njerëzit) me atë digë. Nuk shkoi sipas planit dhe (ata bënë) më shumë nga sa kishin planifikuar”, njoftoi ai.

SBU nuk dha detaje të mëtejshme rreth bisedës apo pjesëmarrësve. Ata njoftuan se kishin hapur një hetim penal për krime lufte dhe “ekosistem”.

“Sulmuesit donin të shantazhonin Ukrainën duke hedhur në erë digën dhe organizuan një fatkeqësi të shkaktuar nga njeriu në jug të vendit tonë”, deklaroi SBU.

Agjencia e lajmeve Associated Press njoftoi dje se kishte ekzaminuar tërësisht pamjet e mbetjeve të digës pas shkatërrimit të saj dhe arriti në përfundimin se nuk kishte gjurmë granatimesh. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori