LAJMI I FUNDIT:

Instagram po prezanton masa të reja, ato u drejtohen veçanërisht adoleshentëve

Instagram po prezanton masa të reja, ato u drejtohen veçanërisht adoleshentëve

Instagram po zgjeron funksionin Limits, veçanërisht për adoleshentët që duan të reduktojnë ndërveprimet e padëshiruara me njerëzit e tjerë.

Kur të aktivizojnë funksionin, adoleshentët do të jenë në gjendje të shohin vetëm komentet, mesazhet, përgjigjet e historive, etiketat dhe përmendjet nga grupi i miqve të ngushtë dhe ndërveprimet nga llogaritë e tjera do të çaktivizohen, raporton Tech Crunch.

Llogaritë që nuk janë pjesë e miqve të ngushtë mund të ndërveprojnë ende me ta, por aktiviteti i tyre nuk do të shfaqet në ‘feed’, transmeton Telegrafi.


Në të njëjtën kohë, adoleshentët mund të kufizojnë ndërveprimin e tyre me njerëzit që së fundmi kanë filluar t’i ndjekin në Instagram.

Përveç kësaj, kompania po shton funksionalitet të ri për Limits, i cili lejon përdoruesit të kufizojnë ndërveprimet nga disa llogari pa i bllokuar ato.

Instagram do të fshehë të gjitha komentet nga llogaritë e përmendura dhe ata nuk do të jenë në gjendje të etiketojnë ose përmendin përdoruesin.

Kompania fillimisht prezantoi Limits si një provë në vitin 2021, pasi futbollistët anglezë Bukayo Saka, Marcus Rashford dhe Jadon Sancho u ngacmuan në internet pas humbjes së skuadrës angleze ndaj Italisë në finalen e Euro 2020. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Traileri i video lojës Grand Theft Auto VI është parë zyrtarisht më shumë se 200 milionë herë

Traileri i video lojës Grand Theft Auto VI është parë zyrtarisht më shumë se 200 milionë herë

Lojëra
Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Teknologji
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
Elon Musk thotë se po teston Starlinkun në aeroplanin e tij privat

Elon Musk thotë se po teston Starlinkun në aeroplanin e tij privat

OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

Teknologji
Samsung Galaxy Xcover 5 tani merr Android 13 dhe One UI 5.0

Samsung Galaxy Xcover 5 tani merr Android 13 dhe One UI 5.0

Kalo në kategori