LAJMI I FUNDIT:

Instagram filloi të shfaq reklama në rezultatet e kërkimit

Instagram filloi të shfaq reklama në rezultatet e kërkimit

Gjithnjë e më shumë reklama po vijnë në Instagram dhe tani ato janë shfaqur në rezultatet e kërkimit në këtë platformë.

Reklama

Instagram njoftoi se i ka lejuar kompanitë të vendosin reklama në burimin që shfaqet kur një përdorues prek një postim në rezultatet e kërkimit. Ndryshimi është aktualisht në fazën e testimit, por Instagram synon ta shpërndajë atë globalisht në muajt e ardhshëm.

Postimi i Instagram thoshte në mënyrë të paqartë se reklamat “do të arrijnë te njerëzit që janë duke kërkuar në mënyrë aktive për kompani, produkte dhe përmbajtje”, por zëdhënësja e kompanisë, Shenny Barboza konfirmoi për The Verge se “reklamat do të shfaqen për termat e kërkimit që bien në komunitetin tonë dhe udhëzimet e referimit”.

Kjo do të thotë që përdoruesit mund të shohin reklama për të gjitha kërkimet që plotësojnë këto kritere.

Përveç reklamave në rezultatet e kërkimit, Instagram po prezanton gjithashtu diçka të quajtur “reklama rikujtuese”, të cilat duken më pak të bezdisshme sesa tingëllojnë. Ata dërgojnë njoftime shtytëse për t’u kujtuar përdoruesve për një ngjarje të ardhshme ose një datë të rëndësishme.

Për fat të mirë, ato shfaqen vetëm nëse përdoruesi dëshiron t’i marrë ato. Një shembull i treguar nga Instagram është opsioni “Më kujto” i integruar në një reklamë për premierën e sezonit të një seri televizive. Duke prekur atë opsion, mund të krijohet një kujtesë dhe përdoruesi merr një njoftim një ditë para ngjarjes, 15 minuta para dhe në momentin e fillimit.

Është e qartë se Instagram po shton gjithnjë e më shumë reklama, të cilat tani janë në faqen Explore. Eksploroni burimet, rrotullat, tregimet dhe madje edhe profilet e përdoruesve. Kjo nuk është një surprizë, por fakt është se një pjesë tjetër e platformës ku scrolling nuk ndërpritet nga reklamat ka humbur. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Teknologji
Art nga robotët

Art nga robotët

Teknologji
Kalo në kategori