LAJMI I FUNDIT:

Hungaria vazhdon mbështetjen për studentët kosovarë, rritet numri i bursistëve

Hungaria vazhdon mbështetjen për studentët kosovarë, rritet numri i bursistëve

Qeveria hungareze  ndanë bursa për rinjtë që duan të studiojnë në Hungari. Ky projekt i bursave, i quajtur “Stipendium Hungaricum”, filloi në vitin 2016, dhe në mesin e shteteve përfituese është edhe Kosova.

Reklama

Edhe këtë vit, qeveria hungareze, përkatësisht Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka hapur konkursin për pranimin e studentëve për studime në universitetet hungareze për vitin akademik 2021-2022.

Ambasadori i Hungarisë në Kosovë, József Bencze thotë se sivjet kanë rritur në 75 numrin e studentëve kosovarë që do të marrin bursë për studime në shtetin hungarez.

Në një intervistë për KosovaPress, Bencze thekson se as pandemia e shkaktuar nga koronavirusi nuk ishte pengesë në projektin e bursave, pasi që shtatori ishte muaji kur 49 studentë nga Kosova morën rrugën për studime në Budapest.

Ambasadori hungarez tregon se gjithë ky projekt është një investim i mirë për të ardhmen, sepse të rinjtë që shkojnë për të studiuar në Hungari, mësojnë metodologjinë hungareze dhe atë të Bashkimit Evropian. E qëllimi kryesor thotë të jetë bashkëpunimi bilateral.

“Ky projekt i bursave filloi në vitin 2016 me disa shtete, përfshirë Kosovën. Qëllimet kryesore ishin rritja e bashkëpunimit tonë dypalësh me disa vende të huaja, dhe është një investim i mirë për të ardhmen. Të rinjtë që do të vijnë për të mësuar në Hungari, do ta kuptojnë më mirë Hungarinë dhe Bashkimin Evropian, dhe metodën tonë dhe konceptet e studimit. Ata do të kenë shumë miq në Hungari, gjithashtu ata do të jenë miqtë tanë më vonë kur ata të kthehen në Kosovë. Ata do mund të kenë pozita të larta mbase 10 ose 15 vjet më vonë. Për shembull, gjeneral, drejtor, ambasador, e dini që qëllimi kryesor është për të rritur gjithnjë e më shumë bashkëpunimin dypalësh midis disa vendeve, tani kemi 78 vende partnere, dhe tani për momentin 38 mijë studentë po studiojnë në Hungari, në universitete të ndryshme hungareze, nga vendet e huaja”, thotë ai.

Ambasadori hungarez thotë se universiteti më i popullarizuar në Hungari është Universiteti i Budapestit dhe Universiteti i Inxhinierisë në Budapest.

Më tej, ai tregon se ekzistojnë rreth 60 universitete hungareze, të cilat ofrojnë më shumë se 550 planprograme të ndryshme, dhe ky është një shans shumë i mirë për studentët nga Kosova.

“Fusha dhe drejtimi më i popullarizuar është bujqësia, Universiteti i Bujqësisë, gjithashtu një fushë shumë e njohur është inxhinieria dhe këtë vit më e popullarizuara ishte teknologjia, dizajni dhe arkitektura, për shembull edhe drejtimi i informatikës. Ne mund t’i tregojmë fakultetet tjera për nivelin Master ose PhD që janë shumë të popullarizuara, për shembull mjekësia dhe veterinaria, janë në Universitetin tonë në Hungari, janë më të popullarizuara nga vendet skandinave. Çdo student vjen në Hungari për të mësuar në këtë universitet. Dhe mendoj se Fakulteti Juridik Evropian dhe Ndërkombëtar është shumë i rëndësishëm, por më i popullarizuari nga studentët kosovar ishte programi i dizajnit kompjuterik”, potencon ambasadori.

Ai tregon për KosovaPress, se të gjithë studentët e Kosovës mund të aplikojnë për studime në Hungari, teksa tregon edhe për afatet e aplikimit.

“Para së gjithash, është shumë e rëndësishme të aplikoni deri vitin e ardhshëm, në mes të janarit mbase më 16… E gjitha bëhet online. Është shumë e rëndësishme. Pasi që kush dëshiron të studiojë vitin e ardhshëm, dhe Ministria e Arsimit e Kosovës do të vendosë për listën e kandidatëve. Studentët mund të zgjedhin tre universitete të ndryshme. Pastaj është intervista me studentët, dhe universiteti në Hungari do të vendosë, nëse niveli i njohurive të tyre është në rregull apo jo”, tha ai.

Duke parë sukseset që po jep programi bursave “Stipendium Hungaricum”, Bencze thotë se ka bërë që Hungaria dhe Kosova të arrijnë një marrëveshje bashkëpunimi, për të rritur për 25 numrin e studentëve bursistë.

“Më herët ne mund të pranonim 50 studentë nga Kosova çdo vit, herën e fundit, në fund të tetorit, kur Meliza Haradinaj, Ministrja e Jashtme vizitoi Hungarinë, kemi nënshkruar një marrëveshje të re në lidhje me projektet e bursave ‘Stipendium Hungaricum’ dhe ne e rritëm numrin nga 50 në 75. Kështu që 75 studentë do të vijnë nga shtatori i ardhshëm për të studiuar në Hungari”, bënë të ditur ambasadori.

Krejt në fund, ambasadori hungarez në Kosovë shprehet i lumtur që pandemia Covid-19 nuk ka ndikuar në projektin e bursave, pasi edhe këtë vit kishte studentë që shkuan për studime në Hungari, si dhe tash së fundi është hapur afati për aplikim për vitin e ardhshëm akademik.

Ndryshe, procesi i aplikimit për bursë për studime në Hungari këtë vit ka filluar me 16 nëntor dhe do të zgjasë deri më 16 janar 2021. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO

Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO

Lajme
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Siguria në vend, drejtori i AKI-së raporton sot para deputetëve

Siguria në vend, drejtori i AKI-së raporton sot para deputetëve

Lajme
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Kalo në kategori