LAJMI I FUNDIT:

Hungaria dhe Polonia bllokojnë sërish një deklaratë të përbashkët të BE-së për migracionin

Hungaria dhe Polonia bllokojnë sërish një deklaratë të përbashkët të BE-së për migracionin

Një samit jozyrtar i Bashkimit Evropian në Granada, Spanjë, u la në hije nga kryeministrat e Hungarisë dhe Polonisë, të cilët kundërshtuan seksionin e një deklarate të përbashkët që fokusohej te migrimi.

Rezultati i mbledhjes të së premtes anashkaloi çdo referencë për migrimin, një lëshim i dukshëm duke pasur parasysh zhvillimet e fundit në ishullin italian të Lampedusa.


Kjo nuk është hera e parë që Viktor Orban dhe Mateusz Morawiecki kanë bashkuar forcat për të prishur një komunikatë të Këshillit Evropian, pasi e kanë bërë këtë në fund të muajit qershor, raporton euronews.

Të dyja rastet lidhen me Paktin e Ri për Migracionin dhe Azilin, reformë gjithëpërfshirëse e politikës së migracionit të bllokut që vendos një sistem “solidariteti të detyrueshëm” për të siguruar që 27 shtetet anëtare, pa përjashtim, të kontribuojnë në menaxhimin dhe pritjen e azilkërkuesve.

Pakti i Ri, i cili është në negociata, mori një nxitje të fortë të mërkurën pasi Këshilli i BE-së arriti pozicionin e shumëpritur për pjesën e pestë dhe të fundit të enigmës komplekse: Rregulloren e Krizës.

Legjislacioni u miratua sipas rregullave të shumicës së cilësuar, siç parashikohet në traktatet e BE-së, që do të thotë se as Polonia dhe as Hungaria nuk mund të ushtrojnë të drejtën e vetos.

“Ne nuk kemi frikë nga diktatet (…) nga Berlini dhe Brukseli”, tha Morawiecki pas mbërritjes, duke dënuar atë që ai e përshkroi si “dënime drakoniane”.

Viktor Orban shkoi më tej, duke krahasuar rregullat e shumicës së cilësuar me sulmin seksual.

“Nuk ka asnjë shans për të pasur asnjë lloj kompromisi dhe marrëveshjeje për migracionin. Politikisht, është e pamundur. Jo sot, por në përgjithësi, për vitet e ardhshme. Sepse ligjërisht jemi, si ta themi, jemi të dhunuar”, tha Orban para gazetarëve në mëngjes, me një buzëqeshje në fytyrë.

Ndërkohë, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila gjithashtu foli në konferencën për shtyp, u shfaq optimiste dhe tha se Pakti i Ri ishte “në rrugën e tij”.

Qëllimi i përbashkët i bllokut është të përfundojë negociatat për Paktin e Ri, i cili u prezantua për herë të parë në muajin shtator të vitit 2020, përpara zgjedhjeve të ardhshme për Parlamentin Evropian, të planifikuara të mbahen në fillim të qershorit të vitit të ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të

Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të "gjuante raketat supersonike Rampage" - një sulm preciz që heshti Teheranin

Azia
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Evropa
U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

Amerika Latine
Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Evropa
Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Azia
Kalo në kategori