LAJMI I FUNDIT:

Hunda e maces ndryshon ngjyrën: A duhet të brengosemi për këtë gjë?

Hunda e maces ndryshon ngjyrën: A duhet të brengosemi për këtë gjë?

Mbase keni vërejtur që hundët e bukura të kanakarëve tanë dinë të ndryshojnë ngjyrën nga rozë e shndritshme të bëhen në rozë të errët. A duhet të brengosemi për këtë gjë?

Reklama

Hundët e maceve ndryshojnë ngjyrën kur ato janë të mallëngjyera dhe të lumtura pas lojës, apo kur janë nën stres, kur frikësohen, transmeton Telegrafi.

Kështu ndodh kur arrihet deri te rritja e papritur e numrit të rrahjeve të zemrës (pulsi i shpejtuar) dhe ngritja e shtypjes së gjakut”, shpjegon doktor i mjekësisë veterinare Jenny Kistler nga spitali i kafshëve Brandermil” në Virginia (SHBA).

Nuk ka arsye për brengosje nëse ngjyra e hundës shpejt kthehet në ngjyrë rozë të butë, si edhe më parë. Është me rëndësi të dihet që edhe temperatura e trupit ka rol në këtë fenomen.

Në të vërtetë, hunda e maces është pjesë e trupit e cila është dukshëm vaskulare – përplot me enë gjaku, andaj hunda reagon ndaj ndryshimeve të temperaturave të trupit të maces, e cila mund të jetë e shkaktuar nga temperaturat e jashtme.

Kur është ftohtë, hunda e maceve do të ketë ngjyrë të shndritshme, ndërkaq gjatë ditëve të nxehta do të ketë ngjyrë më të errët. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Dizajn dhe Arkitekturë
Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Bëje vet
Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' -  kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' - kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Astrologji
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori