LAJMI I FUNDIT:

Humbja e madhe në zgjedhje mund të jetë pengesë për ish-kryeministrin holandez, kush do të jetë favorit për kreun e ardhshëm të NATO-s?

Humbja e madhe në zgjedhje mund të jetë pengesë për ish-kryeministrin holandez, kush do të jetë favorit për kreun e ardhshëm të NATO-s?

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte është favoriti i qartë për t’u bërë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, megjithëse një fitore e zgjedhjeve të ekstremit të djathtë në atdheun e tij mund të dëmtojë sfondin e tij politik.

Shumë diplomatë i japin politikanit veteran një avantazh të fortë ndaj kandidatëve të tjerë të mundshëm për postin e shefit të NATO-s, duke përfshirë kryeministren e Estonisë, Kaja Kallas dhe Ministrit të Jashtëm Letonez, Krishjanis Kariňsh.

Këtë detyrë do ta marrë vitin e ardhshëm dikush i ri nga kreu aktual i NATO-s, Jens Stoltenberg, transmeton Telegrafi.

Pasardhësi i Stoltenberg duhet të shpallet përpara samitit të aleancës në korrik në Uashington. Mandati dhjetë vjeçar i Stoltenberg u zgjat dy herë dhe arsyeja ishte lufta në Ukrainë.

Rutte u tha mediave holandeze muajin e kaluar se menaxhimi i aleancës është një punë “shumë interesante” dhe se ai do të ishte i hapur ndaj mundësisë nëse i “prezantohet”.

Pas 13 vitesh në krye të Holandës, Rutte është vendosur si një figurë e njohur në skenën evropiane dhe politikani holandez favorizohet nga peshat e rënda të NATO-s, si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania, Franca dhe Gjermania.

“Ai është kandidat për Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s. Ai e ka bërë të qartë se është i disponueshëm dhe se ka mbështetje të gjerë atje”, i tha AFP-së diplomati i paidentifikuar.

Disa mbështetës duan të përmbyllin emërimin e tij së shpejti, në mënyrë që NATO të shmangë një situatë ku posti i Sekretarit të Përgjithshëm të trajtohet njëkohësisht me postet kryesore në BE, pas zgjedhjeve për Parlamentin Evropian në qershor të vitit të ardhshëm.

Por ka të ngjarë të nxit debate të nxehta e të tjerët paralajmërojnë se nuk është ende një marrëveshje e përfunduar, pasi rezistenca mund të vijë nga Turqia dhe Hungaria. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori