LAJMI I FUNDIT:

Historia e dhimbshme e lojtarit që bëri pesë operacione, 30 intervenime në gju, pushoi katër vite e gjysmë dhe prapë iu rikthye futbollit (Foto, +16)

Historia e dhimbshme e lojtarit që bëri pesë operacione, 30 intervenime në gju, pushoi katër vite e gjysmë dhe prapë iu rikthye futbollit (Foto, +16)

Shaun Barker është futbollisti që jetoi një mrekulli, pasi iu rikthye fushave të blerta pas një lëndimi të tmerrshëm, i cili e la për plot katër sezone e gjysmë jashtë fushave dhe bëri pesë operacione, 30 intervenime në gju dhe prapë u rikthye të luaj futboll.  

Reklama

Në mars të vitit 2012, futbollisti Shaun Barker lëndoi gjurin e tij, ku e shkatërroi në një mënyrë që ju mund të mendoni se ishte rezultat i një aksident të tmerrshëm me makinë me shpejtësi të lartë.

LIVE: Dita e fundit e transferimeve
Lexo po ashtu LIVE: Dita e fundit e transferimeve

Si kapiten i Derby County, ai u përpoq për të larguar një top në zona e gjashtë-metërshit, në një ndeshje kundër rivalëve lokal, Nottingham Forestit dhe portieri i tij, Frankie Fielding, erdhi për të larguar të njëjtin top.

11
Momenti i përplasjes me portierin e tij

Përplasja e tyre, çuditshëm ka lënduar çdo ligament dhe pjesë së gjurit të Barker, ligamentin e përparmë dhe të pasmë, ligamentet anësore dhe kolateralin mesor, ku u krijua edhe një vrimë në këmbën e tij.

Ky lëndim i tmerrshëm e la pa ndjenja dhe të palëvizshëm në fushë futbollistin anglez.

2
Lëndimi i frikshëm i këmbës

Për të huajt, ideja se ndonjëherë do të kthehet për të luajtur futboll profesional përsëri dukej qesharake dhe me kalimin e kohës kjo ndjenja vetëm u rrit.

Megjithatë, në natën e premte, pas pesë operacioneve, 30 shpimeve të këmbës për të larguar lëngun e thatë nga gjuri i tij, një vit pa klub apo të ardhura, Barket mori një dhuratë nga skuadra e tij, duke u rikthyer në fushat e blerta dhe duke sinjalizuar fundin e një rruge të gjatë dhe kokëfortësie, gjë që ia demonstroi të kundërtën atyre që dyshuan, shkruan Telegrafi.

33
Vrimat e gjurit pas intervenimeve

Në minutën e 93-të, ai hyri në fushën e lojës me Burton Albion, në paraqitjen e tij të parë konkurruese pas katër vjet e gjysmë, ku skuadra e tij shënoi fitore 1-0 mbi fqinjët e tyre më të afërt, Derbyn.

3
Gjuri pas operacioneve

Një shënim i mëtejshëm i mprehtë është fakti se menaxheri i Burton, Nigel Clough, edhe shefi i Barker në Derby, mbajnë në mënyrë të qartë dashuri të madhe për ish-kapitenin e tij.

Fitorja e së premtes ishte hera e parë që Clough është përballur kundër Derbyt, që kur e larguan atë në vitin 2013.

5
Momenti i rikthimit të Barker

“Duke pasur 90 sekonda në dispozicion, unë mendova se ajo ishte e nevojshme për mua dhe atë që kërkova më shumë se çdo gjë; për të debutuar përsëri ishte gjithçka që unë desha, si fund i një udhëtimi dhe një fillimi të ri”, deklaroi fillimisht Barker, transmeton Telegrafi.

6
Momente gëzimi pas rikthimit dhe fitores

“Do ta provojë vetën përsëri tani. Kjo më ka bërë më të përmbajtshim, por kjo nuk është se më bëri të lumtur”, përfundoi futbollisti anglez.

Biografia e Shaun Barker: 

Data e lindjes: 12 Shtator, 1982

Mosha: 33 vjeç

Klubet: Rotherham, Blackpool, Derby, Burton

Paraqitje: 388

Gola: 21

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Ndërkombëtare
Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Bundesliga
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Man City arrin marrëveshje personale me Kovacic, mungon vetëm pajtimi mes klubeve rreth çmimit të transferimit

Man City arrin marrëveshje personale me Kovacic, mungon vetëm pajtimi mes klubeve rreth çmimit të transferimit

Premier League
Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Ligat tjera
Kalo në kategori