LAJMI I FUNDIT:

Haxhiu: Mbrëmë jam njoftuar se janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori i IML-së

Haxhiu: Mbrëmë jam njoftuar se janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori i IML-së

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se mbrëmë në orët e vona është njoftuar se janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori në Institutin e Mjekësisë Ligjore (IML).

Reklama

Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, Haxhiu këtë akt e ka quajtur të rëndë dhe kriminal.

“Mbrëmë në orët e vona jam njoftuar se janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori në Institutin e Mjekësisë Ligjore. Ky është një akt i rëndë, akt kriminal. Ndaj mbrëmë menjëherë kam njoftuar Kryeprokurorin e Shtetit, Bekim Kelmendi dhe drejtorin e Policisë, Fehmi Hoti”, ka thënë ministrja para gazetarëve.

Ajo tutje ka bërë të ditur se mëngjesin e sotëm ka vizituar IML-në dhe nga zyrtarët kompetencë është njoftuar se në mbajtëset e epruvetave kanë qenë 15 epruveta me gjak, një epruvetë e urinës dhe një e lukthit.

Foto: Ilustrim

“Nga këtu, IML-ja dy epruveta me gjak ia ka dhënë Institutit Zviceran dhe një policisë për ADN-në”, ka thënë Haxhiu, duke shtuar se aktualisht sipas informacioneve, mungojnë 12 epruveta me gjak, një e urinës dhe një e lukthit.

“Në vendin ku ruhen epruvetat kanë qasje vetëm tre persona. Sipas informacioneve, vetëm tre persona i kanë çelësat ku ruhen mostrat”, ka deklaruar ajo.

Tutje, ka shtuar se i di emrat e personave që kanë qasje në këtë laborator të IML-së, por se nuk mund t’i thotë pasi ata i di edhe Policia dhe Prokuroria. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Nuk mund të ketë kryetarë të rinj në veri pa zgjedhje të reja - adresa për trysni është Beogradi

Kurti: Nuk mund të ketë kryetarë të rinj në veri pa zgjedhje të reja - adresa për trysni është Beogradi

Lajme
Rama përkrah kërkesat e BE-së për depërshkallëzim në veri, Kosovën e quan vëllazërore - Serbinë mike

Rama përkrah kërkesat e BE-së për depërshkallëzim në veri, Kosovën e quan vëllazërore - Serbinë mike

Lajme
Hoxhaj: Organizimi i zgjedhjeve në veri nga OSBE-ja, kthim prapa për Kosovën

Hoxhaj: Organizimi i zgjedhjeve në veri nga OSBE-ja, kthim prapa për Kosovën

Lajme
Tensionet në veri,

Tensionet në veri, "Vatra" i bën thirrje qeverisë së Kosovës të zbatojë kërkesat e Uashingtonit

Lajme
Sveçla: Simboli Z dhe pjesëtarë të grupit Wagner në protesta -dëshmi e origjinës së sulmeve nga kriminelët

Sveçla: Simboli Z dhe pjesëtarë të grupit Wagner në protesta -dëshmi e origjinës së sulmeve nga kriminelët

Lajme
Bislimi i reagon Vuçiqit pasi tha se Serbia i ka zbatuar të gjitha marrëveshjet: Propagandë e pastër

Bislimi i reagon Vuçiqit pasi tha se Serbia i ka zbatuar të gjitha marrëveshjet: Propagandë e pastër

Lajme
Kalo në kategori