LAJMI I FUNDIT:

Hakan Sukur konsiderohet terrorist në Turqi!

Hakan Sukur konsiderohet terrorist në Turqi!

Hakan Sukurit po quhet terrorist në shtetin turk.

Emri i legjendës së futbollit turk ka mbetur vetëm në analet e historisë së futbollit botëror, pasi që në Turqi më është e ndaluar të përmendet për gjëra të mira që i ka sjell kombëtares turke.


Prokuroria turke kërkon 2-4 vjet burg për Hakan Sukurin
Lexo po ashtu Prokuroria turke kërkon 2-4 vjet burg për Hakan Sukurin

Por, një iniciativë e klubit që për dhjetë vjet luajti, Galatasaray i ka rikthyer statusin e legjendës së futbollit Hakan Sukurit duke i njohur të arriturat me ekipin deri sa të vërtetohet se 45-vjeçari është terrorist, transmeton Telegrafi.

Kjo ka bërë që të tronditen futbolldashësit dhe disa mediave turke t’ia ndalojnë prononcimet ish-lojtarit, i cili kishte pranuar se është shqiptar gjatë një seance parlamentare në Turqi.

Sukur gjatë grushtshtetit në shtetin turk vitin e kaluar më 15 korrik, kishte bërë thirrje përmes rrjeteve sociale që qytetarët të mos dalin në sheshe, e cila është vlerësuar se ishte pro puçit kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Shtatgjati për një dekadë me Galatasarayn kishte fituar tetë tituj të ligës turke dhe një Ligë të Evropës si Super Kupën e Evropës.

Kur Erdogani mbronte Hakan Sukurin: Ai është shqiptar, por edhe futbollisti më i madh turk (Video)
Lexo po ashtu Kur Erdogani mbronte Hakan Sukurin: Ai është shqiptar, por edhe futbollisti më i madh turk (Video)

Theksojmë se kombëtaren turke kishte zënë vendin e tretë në botë gjatë botërorit të vitit 2002. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Bundesliga
Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

Barcelona do të marrë një 'shpëtim financiar' nga sponsori i madh

La Liga
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga

"Manchester City është ekipi më i mirë në botë, luan futboll më mirë" - Rodrigo flet për finalen dhe mënyrën si erdhën deri aty

Liga e Kampionëve
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Ligat tjera
Kalo në kategori