LAJMI I FUNDIT:

Haaland vë dy rekorde fantastike në Ligën e Kampionëve

Haaland vë dy rekorde fantastike në Ligën e Kampionëve
(Foto: Twitter/Borussia Dortmund)

Erling Haaland ka vënë një tjetër rekord në Ligën e Kampionëve, në ndeshjen ndërmjet Borussia Dortmundit dhe Sevillas.

Reklama

Sfida kthyese e 1/8 së finales përfundoi me rezultat të barabartë (2-2), ndërsa BVB vazhdoi tutje falë fitores në takimin e parë.

Të dy golat për ekipin gjerman i shënoi sulmuesi norvegjez duke e ngritur në 20 numrin e golave të shënuar në garën më të madhe evropiane për klube.

Haaland e ka arritur këtë shifër me shpejt se cilido lojtar tjetër në histori të Ligës së Kampionëve duke realizuar njëzet herë në vetëm 14 ndeshje.

Dortmundi kryen punën, eliminon Sevillan dhe vazhdon në çerekfinale
Lexo po ashtu Dortmundi kryen punën, eliminon Sevillan dhe vazhdon në çerekfinale

Pas tij në këtë statistikë ndodhen Harry Kane (për 24 ndeshje), Alessandro Del Piero (për 26 ndeshje), Ruud van Nistelrooy (për 27 ndeshje) dhe Filippo Inzaghi (për 28 ndeshje).

Po ashtu, ai prekur një tjetër rekord duke u bërë lojtari më i ri (20 vjet e 231 ditë) që shënon në gjashtë ndeshje radhazi të kësaj gare. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

La Liga
Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Serie A
Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Ligat tjera
Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

La Liga
Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Serie A
Gjilani dhe Prishtina luftojnë për trofeun, të gjithë fituesit e Kupës së Kosovës që nga pavarësimi i futbollit kosovar

Gjilani dhe Prishtina luftojnë për trofeun, të gjithë fituesit e Kupës së Kosovës që nga pavarësimi i futbollit kosovar

Superliga
Kalo në kategori