LAJMI I FUNDIT:

Dortmundi kryen punën, eliminon Sevillan dhe vazhdon në çerekfinale

Dortmundi kryen punën, eliminon Sevillan dhe vazhdon në çerekfinale
(Foto: Twitter/UEFA Champions League)

Ashtu siç pritej, Borussia Dortmundi është kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në dëm të Sevillas duke triumfuar me rezultat të përgjithshëm prej 5-4.

Reklama

Sfida e parë e zhvilluar në Andaluzi u mbyll me fitore prej 3-2 të skuadrës gjermane, ndërsa ekipet luajtën baras në sfidën e kthimit (2-2) dhe BVB vazhdoi në fazën tjetër.

Pas një aksioni të rrjedhshëm të vendasve në Signal Iduna Park, Marco Reus asistoi në zonë te Erling Haaland, i cili nuk e pati të vështirë ta fuste topin në rrjetë (35’).

(Foto: Twitter/Borussia Dortmund)

Sulmuesi norvegjez e futi topin në rrjetë porsa filloi gjysma e dytë, mirëpo pas konsultimit të VAR-it, goli u anulua për ndërhyrje të palejuar.

Sidoqoftë, Haaland e dyfishoi epërsinë me një gol të shënuar nga penalltia (54’). Po nga penalltia shënuan edhe mysafirët me anë të Youssef En-Nesyri (69’) vetëm sa për ta ngushtuar rezultatin.

Në minutat shtesë të takimit (90’+6), Youssef En Nesyri shënoi edhe një gol për Sevillan, mirëpo kjo nuk e pengoi Borussia Dortmundin që të vazhdojë në çerekfinale. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Serie A
Kalo në kategori