Erling Haaland është duke shijuar një sezon mjaft të mirë me Borussia Dortmundin, duke regjistruar disa statistika mbresëlënëse gjatë gjithë këtij edicioni.

Sulmuesi norvegjez edhe pse ende nuk i ka mbushur 20 vjet, shumë klube janë vënë pas tij.

Dy golat e Haaland në finalen e DFB-Pokal bën që skuadra e tij të fitojë 4-1 ndaj RB Leipzig, që ua mundësoi të marrin trofeun e parë sezonal.

Haaland me golat e djeshme ka tejkaluar disa nga sulmuesit kryesorë të futbollit evropian këtë sezon.

Ai shënoi 10 herë në Ligën e Kampionëve këtë vit, që është pesë më shumë se ylli i Bayern Munchen, Robert Lewandowski , ka dy gola më shumë (39) se Lionel Messi (37) këtë sezon dhe ka shënuar më shumë herë (22) sesa Cristiano Ronaldo (19) ) që nga fundi i vitit.

Të gjitha këto statistika bëhen edhe më mahnitëse kur merret parasysh se sa i ri është Haaland.

Nëse ai vazhdon në këtë drejtim, ai mund të jetë një nga sulmuesit më të mirë në këtë dekadë.

Real Madrid dhe Barcelona janë të lidhur me Haaland këtë verë pasi të dy palët kërkojnë të rindërtojnë skuadrat përpara sezonit të ri.

Manchester City gjithashtu e do një zëvendësues të Sergio Agueros, i cili do të largohet nga klubi kur kontrata e tij skadon në qershor 30.

Dortmund ka deklaruar se ata nuk duan të shesin dhe planifikojnë të fillojnë sezonin e ri me Halaand, megjithatë thuhet se ekziston një klauzolë lirimi prej 75 milionë euro e cila do të hynte në fuqi në verën e 2022. /Telegrafi/