LAJMI I FUNDIT:

Gullit, Giggs dhe tani Kompany – Mësoni emrat e legjendave që mbajtën pozitën lojtar-trajner

Gullit, Giggs dhe tani Kompany – Mësoni emrat e legjendave që mbajtën pozitën lojtar-trajner
Foto: Goal.com

Pas konfirmimit të largimit të tij nga Manchester City, Vincent Kompany tani po ndjek një rruge që nuk është marrë shumë shpesh gjatë viteve të fundit duke u bërë trajner-lojtar i Anderlechtit.

Reklama

Kompany i ka dhënë fund një magjie të shkëlqyeshme 11-vjeçare në Manchester City dhe tani është kthyer në ekipin e tij të fëmijërisë, Anderlecht, në rolin  lojtar-trajner.

Zyrtare: Kompany bëhet lojtar-trajner i Anderlechtit
Lexo po ashtu Zyrtare: Kompany bëhet lojtar-trajner i Anderlechtit

Kombinimi i lojës me menaxhimin nuk është një detyrë e cila është ndërmarrë rregullisht, sidomos në kohët më të fundit, por gjatë historisë ka pasur disa raste.

Gullit, Giggs dhe Kompany (Foto: Goal.com)

Portali i njohur Goal.com, ka hedhur një vështrim prapa në disa nga emrat e njohur të futbollit të cilët janë përpjekur të përziejnë të luajturit me stërvitje.

Disa nga ta janë edhe të suksesshëm sikurse Kenny Dalglish, i cili fitoi titullin e Ligës Premier dhe Kupën FA me Liverpoolin sa ishte lojtar-trajner, ndërsa edhe Ruud Gullit fitoi Kupën FA me Blutë.

Kenny Dalglish | Liverpool

Ruud Gullit | Chelsea

Ryan Giggs | Manchester United

Glenn Hoddle | Swindon Town & Chelsea

Gordon Strachan | Coventry City

Gianluca Vialli | Chelsea

Graeme Souness | Rangers

Paul Ince | Macclesfield Town

Romario | Vasco da Gama

Dennis Wise | Millwall

Vincent Kompany | Anderlecht

/Telegrafi/