LAJMI I FUNDIT:

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali – tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali – tregon se si e transformoi atë

Një grua që gjeti një shans për të blerë një shtëpi për vetëm 1 euro në Itali shpenzoi mijëra për ta transformuar atë në shtëpinë e saj të ëndrrave prej 450,000 eurosh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Meredith Tabbone, 45 vjeçe, vendosi të bënte ofertë për një shtëpi një euro pasi shoqja e saj i dërgoi një artikull në lidhje me skemën.

Skema evropiane e shtëpive do të thotë që njerëzit në mbarë botën mund të blejnë shtëpi për një euro të vetme, që është shumë larg nga çmimi mesatar i shitur prej 724,780 funtesh £ (rreth 850,000 euro) për një pronë në Londër sipas Zoopla.

Por nuk është vetëm vendlindja e makaronave dhe picave ku është e disponueshme skema; shtëpitë në Francë dhe Kroaci më parë janë hedhur në treg për 1 euro ose më pak.

Sidoqoftë, ka një “problem” – ndërtesat zakonisht kanë nevojë të madhe për renovim.

Meredith, e cila është me origjinë nga Çikago, nuk ka frikë nga një projekt i tillë.

Fillimisht e ndërtuar në vitet 1600, ndërtesa e papërdorur nuk kishte energji elektrike apo ujë të rrjedhshëm dhe një çati me asbest.

“Shtëpia ishte në gjendje shumë të keqe – por në shumë mënyra, ishte gjithçka që prisja të ishte dhe ndoshta më shumë. Kishte kaq shumë sharm. Kishte një detaj kaq interesant arkitekturor. Ju mund të shihni me të vërtetë historinë që kalonte nëpër mure”.

Para se të gjente shtëpinë e saj të ëndrrave, Meredith filloi të hulumtonte se si të merrte nënshtetësinë italiane në vitin 2016 dhe zbuloi se stërgjyshi i babait të saj Michael, Fillippo Tabbone, vinte nga Sambuca di Sicilia – një fshat i vogël në Sicili.

Por pavarësisht nga të metat e tij shumë të dukshme, Meredith, një këshilltare financiare, e pa potencialin e saj.

Pas kësaj, ajo gjithashtu bleu shtëpinë ngjitur për 31,700 €.

Ajo më pas shpenzoi 450,000 € gjatë pesë viteve të ardhshme duke krijuar shtëpinë e saj të pushimeve të ëndrrave, të zbukuruar me një kuzhinë në natyrë, spa dhe “dhomë feste në natyrë”.

Pas pesë vitesh punë të palodhur, shtëpia e pushimit të Meredith u përfundua më në fund në prill 2024 dhe ajo planifikon të kalojë katër muaj në vit në Itali. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Biden do të hapë rrugën për 500,000 emigrantë të paligjshëm të martuar me shtetas amerikanë për të fituar nënshtetësinë

Amerika
SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

Bosnja
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij 'goditet' nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori