Gruaja e Michael Schumacher u pa me lot në fytyrë, ndërsa legjenda e Formula 1 u nderua në një festë emocionale në fillim të kësaj jave.

Schumacher nuk është parë në publik që kur ai shmangu vdekjen për një lëndim thuajse fatal të trurit gjatë skijimit në resortin francez Meribel në dhjetor të vitit 2013. Shëndeti i tij është mbajtur jashtëzakonisht privat për nëntë vitet e fundit me gruan e tij Corinna që premtoi se do ta mbronte atë privatësi me të që vazhdon të rikuperohet në Zvicër.

Sasi të vogla informacioni kanë dalë me kalimin e kohës dhe së fundmi ish-shefi i Ferrarit dhe shoku i ngushtë i Schumacher Jea Todt tha se ai shpreson që 53-vjeçari të shërohet një ditë, por kryesisht, bota është mbajtur në errësirë.

Reklama
Reklama
Ish-menaxheri i Michael Schumacher sulmon familjen e legjendës së F1 për 'gënjeshtra' rreth gjendje së tij Ish-menaxheri i Michael Schumacher sulmon familjen e legjendës së F1 për 'gënjeshtra' rreth gjendje së tij

Megjithatë, të mërkurën, shtatë herë kampionit të botës iu dha Çmimi Shtetëror i Rhein-Vestfalisë së Veriut.

Djali dhe shoferi i Haas, Mick, nuk mund të merrte pjesë në ceremoni për shkak të sëmundjes, por gruaja Corinna, dhe vajza Gina-Maria ishin të dyja të pranishme për të pranuar nderin në emër të Schumacher. Të gjithë njerëzit në këtë ngjarje nderuan shoferin legjendar me një ovacion në këmbë me gjestin prekës që Corinna të shpërthente në lot.

Ku shkoi pasuria mbi 800 milionë eurosh e Schumacher - zbardhet i gjithë skenari Ku shkoi pasuria mbi 800 milionë eurosh e Schumacher - zbardhet i gjithë skenari

Pas ngjarjes, Todt, i cili iu bashkua familjes Schumacher në këtë ngjarje, shkroi në Twitter: “Një ceremoni emocionale në Koln për të nderuar karrierën e jashtëzakonshme të Michael Schumacher dhe serinë bamirëse me Corinna, Gina, Mick Schumacher dhe Henrik Wust. E takova Michael 30 vjet më parë, duke jetuar pasionin e tij dhe duke sjellë gëzim për miliona prej nesh!”.

Reklama
Reklama

Ai gjithashtu tha për Bild pas ceremonisë: “Kjo është thjesht e natyrshme. Askush nuk e kishte planifikuar të ishte aq emocionues sa të derdhen lot nga Corinna, por ndonjëherë është mirë të mos e kontrollosh gjithmonë veten”. /Telegrafi/